Унипер бара од германската влада 25 милијарди евра

Сподели со своите пријатели

Германскиот увозник на гас „Унипер“ рече дека му се потребни дополнителни 25 милијарди евра од владата за да ги покрие загубите акумулирани со замена на увозот на руски гас со набавки на физичкиот пазар.

Loading...

На почетокот на месецот, во пресрет на влегувањето на државата во сопственост, компанијата забележа рекордна нето загуба од 40 милијарди евра во првите девет месеци од оваа година, што е меѓу најголемите во германската корпоративна историја.

Износот вклучува 10 милијарди евра загуба предизвикана од замена на рускиот гас со купен на физички пазар и 31 милијарда очекувани загуби.

Во септември, Берлин одлучи да ја национализира Унипер и да преземе 99 отсто од сопственичкиот удел во најголемиот домашен увозник на гас за да му овозможи да продолжи со набавката, да обезбеди снабдување со гас за индустријата и да избегне „домино ефект“ во енергетиката.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Непријатно изненадување: Германец добил сметка за парно од 1,6 милиони евра

Меѓу другото, Унипер доби заем од 18 милијарди евра од државниот заемодавач KfW, од кои 14 милијарди врати до крајот на октомври.

Во средата, компанијата објави дека и се потребни уште 25 милијарди евра како дел од докапитализацијата, бидејќи владата се откажа од данокот на гас што требаше да ги надомести увозниците за повисоките трошоци за набавка.

Така, трошоците за национализација на Унипер би надминале 51 милијарда евра, пресмета Ројтерс.

Во октомври, изворите предупредија дека за стабилизирање на Uniper ќе бидат потребни дополнителни милијарди евра бидејќи германската влада ги укина давачките што требаше да им овозможат на добавувачите на гас да ги префрлат поголемиот дел од повисоките трошоци за набавка на клиентите.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Непријатно изненадување: Германец добил сметка за парно од 1,6 милиони евра

– Ова не е ништо помалку од значаен дел од сметките за гас на Германија, кои сега ќе се плаќаат од даночни приходи, а не, како што првично беше планирано, од дополнителни давачки за гас – изјави во средата извршниот директор на Унипер Клаус-Дитер.Маубах.

Според последниот договор, Берлин ќе претплати нови акции што компанијата ќе ги издаде, во вредност до 25 милијарди евра, со цел да ги покрие очекуваните загуби поврзани со изгубените испораки на руски гас до 2024 година, објави Унипер.

Германското Министерство за економија нагласи дека ќе побара од Унипер докази за потребата од дополнителен капитал, особено во однос на трошоците за набавка на гас од алтернативни извори.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Непријатно изненадување: Германец добил сметка за парно од 1,6 милиони евра

Унипер најави и дека разговара со Европската комисија која треба да го одобри договорот за спас, додавајќи дека очекува да добие зелено светло пред планираното собрание на акционери.

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.