Унгарија доби исклучоци во новиот пакет санкции на ЕУ против Русија

Сподели со своите пријатели

На состанокот на амбасадорите на ЕУ, Унгарија успеа да добие одредени исклучоци од предложената горна граница за цената на руската нафта, најави министерот за надворешни работи Петер Сијарто.

Loading...

ЕУ се согласи да воведе ограничување на цената на нафтата за Русија како дел од осмиот пакет санкции, но конечните детали од одлуката, дизајнирана да влијае на приходите на Москва од продажбата на енергија, треба да бидат објавени подоцна во текот на денот.

Дополнително, новиот пакет мерки предвидува ограничувања на руската челична индустрија и им забранува на граѓаните на ЕУ да имаат високи позиции во државните руски компании.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мелони до земјите од Западен Балкан: Можете да сметате на Италија

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.