Украле шишиња вино вредни 350.000 евра па со нив гаѓале полицајци додека бегале

Сподели со своите пријатели

Група крадци на вино успеале да украдат од една визба шишиња во вредност од 350.000 евра најквалитетно вино од Бургундија, кои тие решиле да ги користат како проектили во одбрана од полицајците кои ги бркале на патот.

Loading...

По долга бркотница на патот, при што биле оштетени многу шишиња со вино, крадците го оставиле возилото кога се судриле со рампа на патот 35 километри северно од Лион.

 

 

Крадците биле насочени кон луксузниот хотел „Relais Château“, на 30 километри од Бон во Бургундија, на околу два часа возење од Париз.

Тие ја пробиле вратата од подрумот и извадиле стотици шишиња вино.

Сопственикот на хотелот, кој се наоѓа на имот од 80 хектари со шуми и лозја, се разбудил кога се огласил алармот. Скокнал во автомобилот и успеал да го следи возилото на групата крадци што се приклучило на автопатот јужно од Лион и истовремено повикал полиција.

Loading...

 

 

Полициската патрола набргу се вклучила во потерата, но кога им пришле на крадците, започнале да „пукаат“ кон полицијата со шишиња вино.

За среќа, никој не бил повреден од полицијата, а сите шишиња го промашиле полицискиот автомобил.

Полицијата сè уште трага по тројцата крадци.

Интересно, ова бил втор грабеж на хотел со пет ѕвездички за два дена. Само 24 часа претходно, крадци влегле во имотот и од подрумот украле вино вредно 200.000 евра.

Алармот не се огласил тоа време.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *