Украл Ферари, но не стигнал далеку оти автомобилот бил на резерва

Сподели со своите пријатели

Крадците крадат и многу ексклузивни возила, но со дополнителен ризик, бидејќи таквите автомобили се повпечатливи од другите.

Loading...

Илустративен пример е жолтиот Ферари Ф8  Спајдер од фотографијата, кој стана предмет на интерес на холандските криминалци. За жал, не сметале дека сопственикот го вози во резерва.

3,9-литарскиот V8 мотор на Ферари, кој произведува 720 коњски сили и 770 Nm вртежен момент, треба да овозможи непречено бегство од секој полициски автомобил што би го бркал крадецот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  До 13 години ја бричела брадата, па кренала раце: Сега ја носи со гордост! (ФОТО)

Сепак, полицијата имала голема среќа, бидејќи толку моќен мотор не е најекономичен. Овде не се невообичаени честите посети на бензинската пумпа. Проблем му правел и на крадецот кој со својот „плен“ побегнал во безбедно засолниште.

Недостигот на гориво во резервоарот го искористиле полицајците кои го пресретнале украдениот автомобил и му овозможиле на жолтото Ферари да му се врати недопрено на сопственикот.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Politiehonden Limburg (@politiehonden_limburg)