Украинското знаме осамна во центарот на Херсон

Сподели со своите пријатели

Денеска на социјалните мрежи се прошири фотографија од украинското знаме поставено на споменик во центарот на Херсон, украинскиот град од кој руските сили забрзано се повлекуваат.

Loading...

„Гардијан“ наведува дека тоа е многу веројатно дело на локални партизани кои биле активни во градот откако Русија го окупирала.

Жителите на Херсон главно престојувале во своите куќи за време на руското повлекување.

На руските Телеграм канали се шират информации дека украинските специјалци веќе влегле во градот, но оваа информација не е ниту потврдена ниту потврдена.

Да потсетиме, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу пред два дена нареди повлекување на руските сили од градот Херсон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски опозиционер прогласен за виновен за ширење „лажни вести“ за армијата

Вчера Русија потврди дека повлекувањето започнало, а Украина оттогаш ослободила повеќе од 10 населени места во областа Херсон.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.