Украинските сили ослободија село на југоисток

Сподели со своите пријатели

Украинските сили го ослободија селото Роботин на југоистокот на земјата како дел од контраофанзивата против руските сили и се обидуваат да напредуваат понатаму на југ, изјави денеска заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар.

Loading...

Маљар истакна дека украинските сили напредуваат во таа насока и покрај жестокиот отпор на руските сили.

Украинската армија минатата недела објави дека го подигнала државното знаме во селото Роботин, но соопшти дека се уште е изложено на руски оган во населбата, пренесе Ројтерс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море