Украинските победи го туркаат Кремљ кон можна мобилизација

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската комунистичка партија, која деновиве се смета за нешто најблиску до опозицијата во Русија, искрено зборуваше за „исклучително тешките и загрижувачки околности“ со кои се соочуваат пратениците по ненадејните успеси на Украина на бојното поле, пишува Радио Слободна Европа на англиски јазик.

Loading...

„Колку што се сеќавам, никогаш немало ваква ситуација“, изјави Генадиј Зјуганов пред Долниот дом на рускиот парламент на 13 септември.

„Специјалната воена операција…во Украина се претвори во сеопфатна војна“

„Војната и специјалните операции се суштински различни“, продолжи тој.

„Војната не може да се заврши, дури и ако сакате: да ја доведете до самиот крај, или со победа или со пораз. Прашањето за победата во Донбас е прашање на нашите историски потреби и сите во оваа сала треба реално да ја проценат ситуацијата. ”

Неговите коментари малку, но значително се разликуваа од подготвеното соопштение објавено од неговата партија:

„Сега се бара максимална мобилизација на сили и ресурси“.

Притоа, Зјуганов отвори значителна пукнатина во дискурсот околу инвазијата стара речиси седум месеци, бидејќи украинските сили постигнаа неверојатна победа во регионот Харков и повторно ја презедоа контролата врз североисточниот регион на земјата.

Самото нарекување на операцијата во Украина „војна“ — наместо користење на еуфемизмот на Кремљ „специјална воена операција“ — е само по себе проблематично според законодавството што избрзано низ парламентот во март.

Loading...

Критичарите кои зборуваа за „војна“ или „инвазија“ се соочија со кривично гонење под обвинение за дискредитација на вооружените сили или ширење лажни вести за нив.

Иако влијанието на Зјуганов е ограничено во земја чија безбедносна политика е доминирана од тесен круг на воени и разузнавачки службеници околу претседателот Владимир Путин, неговите коментари покренаа сомнежи и ја поттикнаа дебатата за тоа дали Русија ќе биде принудена да објави војна и да мобилизира војници за да ја обезбеди својата целите се исполнети.целите во Украина.

Не е единствениот кој повика на вакви чекори

„Без целосна мобилизација, транзиција кон воена состојба, вклучително и во економијата, нема да постигнеме соодветни резултати“, рече Михаил Шеремет, пратеник на владејачката партија Единствена Русија и член на парламентарната Комисија за безбедност, во интервју за радио.

„Зборувам за тоа дека денес општеството треба што повеќе да се консолидира за да победи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вершинин: Исклучувањето на Русија од ОН е невозможно и опасно

Јуриј Федоров, независен руски воен аналитичар кој сега живее во странство, изјави за Current Time дека чувството на неизбежен пораз предизвикува паника кај некои од „највисоките кругови на руската номенклатура“.

„И во оваа паника, тие почнуваат да се враќаат на старите идеи, за мобилизацијата, за тоа како Западот објави војна – иако Западот не ѝ објави војна на Русија, туку Русија се обиде да ѝ објави војна Западот во декември минатата година, изјави Федоров.

Војната е пекол

Од инвазијата во февруари, перформансите на руската војска беа под лупа, особено по нејзиниот првичен неуспех да го заземе украинскиот главен град, што беше спречено со брза реакција на украинските трупи.

Хуманоста, според многу аналитичари, е еден од најголемите проблеми на Кремљ.

Loading...

Сè поголем број западни проценки велат дека Русија можеби изгубила околу 25.000 војници од февруари, а според некои проценки вкупно 80.000 загинати и ранети.

Кремљ, сепак, одбива да објави војна и да започне масовна мобилизација, веројатно поради ризикот од сериозни внатрешно-политички последици.

Јавното мислење, велат аналитичарите, би можело брзо да се сврти против војната доколку урбаните или од средната класа беа испратени да се борат.

Наместо тоа, Русија се потпираше на војници со договор кои главно беа регрутирани од оддалечените и сиромашни области.

Властите сепак се борат да ги пополнат редовите и водат агресивна кампања на прикриена мобилизација која во голема мера се потпира на приватните платенички компании, принудувајќи ги регрутите да останат во служба подолго по истекот на нивната воена служба и други методи.

Евгениј Пригожин, шефот на една од најозлогласената руска приватна воена компаника, неодамна се појави во затворско видео каде се слуша како регрутира затвореници за да се приклучат на неговата компанија и да се борат во Украина.

Дури и пред контраофанзивата во Харков, некои од погласните националисти или воени коментатори на социјалната мрежа Телеграм го обвинија Кремљ дека не е искрен за Украина.

Игор Гиркин, озлогласен поранешен разузнавач кој одигра клучна улога кога првпат избувна војната во Донбас во 2014 година и сега е отворен критичар на руската војска, рече дека мобилизацијата е „последната шанса“ за победа.

Loading...

Од 10 септември ваквите повици се уште погласни

„Ако ме прашате за моето мислење како Рамзан Кадиров, би прогласил вонредна состојба, би прогласил мобилизација“, рече чеченскиот лидер, кој контролира поголема милиција која водела неколку битки во Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски: Украинската армија постигна голем напредок

„Би почнал да ги подготвувам луѓето за вонредна состојба. Не знаеме што ќе се случи утре“, рече тој во видеото објавено на Телеграм на 14 септември.

„Не смееме да чекаме државниот врв да објави мобилизација, мора да се мобилизираме сите, секој регион мора да ги обезбеди силите и ресурсите што ги има и да понуди што може за да ја поддржи нашата армија.

„Сите разговараат, дебатираат за ова прашање за мобилизација. Дали ни е потребно? Се разбира, ни треба. Да ставиме крај на тоа еднаш засекогаш“, рече Максим Фомин, руски ветеран кој се бореше во Донбас во годините по на почетокот на бунтот поддржан од Кремљ во 2014 година и има популарен блог на Телеграм.

„Се разбира, ни треба, но дали Русија е способна да го направи тоа“, рече тој во видеото.

„Мобилизацијата, во краен случај, е делење старо оружје на секој што може да носи оружје и да се брани. Но, тоа е и економијата, транспортот и префрлањето на целата инфраструктура во воена состојба. Тоа е поинаков систем на односи меѓу општеството и државата“.

Loading...

Дури и политичарите познати по својата либерална наклонетост тврдат дека Кремљ се претпазливи за конфликтот и дека, бидејќи Украина може да има предност, Москва треба или да прогласи мобилизација или да го признае поразот.

„Повикуваме или на мобилизација и да одиме во општа војна или да излеземе од неа“, рече поранешниот пратеник во Думата Борис Надеждин во дебатата на НТВ викендов.

Дали ќе има мобилизација?

Додека украинските функционери се радуваа на нивните забегани успеси и уживаа во пофалби од западните функционери, Кремљ продолжи да се спротивставува на повиците за мобилизација.

Сепак, руското Министерство за одбрана го призна поразот во Харков, нарекувајќи го повлекувањето „прегрупирање“ на други територии под руска окупација.

Запрашан за повиците за мобилизација, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков на 13 септември рече дека во моментов не се разговара за тоа, но не одговори на прашањето дали тоа може да се промени.

Loading...

„Во овој момент, не, не станува збор за тоа“, рече тој.

Причината за двоумењето на Кремљ, велат аналитичарите, е дека војната во Украина е нешто далеку за многу Руси. Анкетите покажуваат дека многу луѓе не ни обрнуваат внимание на неа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјите од ЕУ усогласија нов пакет санкции против Русија!

Мобилизирањето на населението би предизвикало реакција, ако не и гнев, од пошироките слоеви на руското општество и потенцијално би ја поткопала поддршката за Путин.

Некои набљудувачи тврдат дека Путин би можел да нареди делумна мобилизација што ќе ги повика воените резерви – се проценува дека два милиони служеле во вооружените сили во последните пет години.

Сепак, тоа би претставувало значителна ескалација и признание дека „специјалната воена операција“ оди лошо, наспроти розовата слика претставена од руските власти.

Loading...

Исто така, ќе бидат потребни месеци пред мобилизираните сили да бидат распоредени во ефективен број, додека, исто така, има прашања за недостигот на средно или помлади офицери одговорни за командување со тие единици на терен.

„Ако се најави мобилизација, рече Федоров, тогаш попаметните ќе се обидат со сите можни средства да ја избегнат мобилизацијата, да се преселат на пример во други градови. Поглупавите ќе одат во војска, истовремено пцуејќи и ќе биде крајно несреќен“.

Прославите викендов во Москва по повод 875-тиот роденден на градот ја илустрираа неповрзаноста помеѓу поразот на руската армија во Харков и општиот однос на руското општество кон конфликтот.

Московјаните танцуваа по улиците, уживаа во улични саеми и гледаа огномети, додека Путин учествуваше на церемонијата на отворање на новото панорамско тркало.

„Москва со право се смета за една од најубавите и најмирните метрополи во светот, која секоја година ја потврдува својата глобална конкурентска предност, вклучително и привлекување талентирани и енергични луѓе и забрзување на стапката на економски, инфраструктурни и општествени промени“, рече Путин во говорот на 10 септември.

Оваа раздвоеност беше дополнително нагласена во разговорите што РСЕ ги водеше последните денови со Русите во повеќе градови.

Loading...

„Линијата на фронтот е скршена. Но, пукнатината е прилично локална, во регионот Харков“, рече еден човек, кој одби да го каже своето име. „Сосема е веројатно дека наскоро ќе има друга на друго место. Но, тоа не е пресвртница во војната. Војната нема да оди никаде во блиска иднина“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.