Украински инспектори пронашле 63 тела со траги на мачење во Херсон

Сподели со своите пријатели

Инспекторите во неодамна ослободениот јужен украински регион Херсон открија 63 тела со знаци на мачење откако руските сили ја напуштија областа, објавија медиумите во четвртокот утрото како што соопшти украинскиот министер за внатрешни работи.

Loading...

– Во моментов во регионот Херсон се откриени 63 тела, но мораме да запомниме дека истрагата штотуку започна и ќе бидат откриени многу места за масовни погребувања – ги цитира новинската агенција Интерфакс Украина зборовите на министерот Денис Монастирски за националната телевизија.

Монастирски рече дека агенциите за спроведување на законот откриле 436 случаи на воени злосторства за време на руската окупација.

Откриени се 11 притворски единици, вклучително и четири каде што затворениците биле мачени.

Инспекторите во моментов ги истражуваат тие локации и утврдуваат какви било случаи на тортура.

– Во тек се и ексхумации на телата на убиените – изјави Монастирски за украинската национална телевизија, пренесува Интерфакс.

Андриј Коваленко, обвинител во регионалното обвинителство во Керсон, рече дека се собрани сведоштва за притворањето на 800 украински затвореници во затворите под контрола на Русија во регионот.

Тој додаде дека најчести облици на злоупотреба на затворениците се струен удар, тепање со пластични или гумени палки или гушење со прекинување на доводот на воздух во гас-маските поставени на главите на затворениците.

Loading...

Украинските и меѓународните истражители тврдат дека се извршени воени злосторства во регионите заробени од руски војници откако Русија ја започна својата инвазија на Украина во февруари, пишува Ројтерс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.