Украински генерал: Се пробивме до клучна населба

Сподели со своите пријатели

Украински генерал кој води контраофанзива долж јужниот фронт вели дека неговите сили се пробиле до клучната населба Вербова и предвидува уште поголем пробив.

Loading...

„На левото крило, кај селото Вербове, имаме пробив и продолжуваме да напредуваме“, рече генералот Олександар Тарнавски за дописникот на Си-Ен-Ен за време на синоќешното интервју.

Но, тој призна дека неговата сила била побавна од очекуваното.

„Не оди толку брзо како што се очекуваше, не како во филмовите од Втората светска војна“, рече тој.

„Главната работа е да не ја изгубиме оваа иницијатива што ја имаме. Мора да го задржиме тоа што го имаме“.

Тврдењето на генералот е најновата индикација на украинските власти дека се постигнува напредок на јужниот фронт во војната со Русија.

Украинските сили во последните недели тврдеа дека ја пробиле првата линија на руската одбрана во регионот Запорожје.

Била пробиена важна одбранбена линија кај Вербова

Службениците назначени од Русија во окупираниот дел на регионот Запорожје дадоа поинаква слика за борбите.

Loading...

Си-Ен-Ен не може да ги потврди извештаите на бојното поле од ниту една страна.

Сепак, анализата на достапните видеа од отворени извори сугерира дека некои украински единици преминале важна линија на руската одбрана во близина на селото Вербове.

Долгорочната цел на Украина е да го пресече рускиот „копнен мост“ што ја поврзува територијата што ја држи на исток со анектираниот Крим.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бразил го повика Путин: Нема шанси да биде уапсен

Во почетокот на септември, украинските сили рекоа дека го зазеле селото Роботин и дека туркаат на исток кон селото Новопрокопивка.

Војниците рекоа дека очекуваат битки за контрола на високото место јужно и источно од селото додека се приближуваат до следниот слој на руската одбрана.

Вербова е неколку километри источно од Роботин.

Токман – првата голема цел на југ

Сепак, Тарнавски изјави за Си-Ен-Ен дека верува дека големиот пробив на контраофанзивата ќе биде доколку Украина успее да го ослободи Токмак, стратешкиот центар на руските сили, кој е прва и главна цел во нејзината борба на југот.

Си-Ен-Ен претходно оваа недела објави дека украинските сили се уште се на околу 20 километри од Токмак и се борат да пробијат повеќе слоеви на руската одбрана.

Loading...

„Верувам дека ќе видиме голем напредок“, рече Тарнавски.

„Мислам дека тоа ќе се случи по Токмак. Во моментов (Русите) се потпираат на длабочината на нивната одбранбена линија таму“.

Наместо „Линија Суровикин“ – одбранбена линија изградена по наредба на поранешниот генерал Сергеј Суровикин, додека тој беше на чело на руските сили во Украина – Тарнавски вели дека поголеми проблеми се „пресеците, дрворедите и минските полиња меѓу дрворедите. “.

„Токмак е минималната цел, главната цел е да се стигне до државната граница“

„Постојат мали, но опасни групи на непријателски одбранбени сили кои во моментов се распоредени многу прецизно и компетентно“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин утре ќе ги посети Саудиска Арабија и ОАЕ

„Но, акциите на нашите борци ги принудуваат да се повлечат полека кога ќе се соочат со нашите напаѓачки одреди“.

Генералот призна дека за успех на контраофанзивата, украинските сили треба барем да стигнат до градот Токмак.

„Тоа е минималната цел“, рече тој. „Главната цел е да стигнеме до нашите државни граници.“

„Зимата нема да не забави“

И покрај тоа што призна дека напредувањето не оди „брзо како што се очекува“, Тарнавски рече дека зимата нема да ја забави контраофанзивата.

Loading...

Обилните дождови наесен може да го навлажнат теренот во Украина и да го отежнат движењето на тешките возила како тенкови, но Тарнавски вели дека украинските сили се движат во мали групи, главно пеш.

„Времето може да биде сериозна пречка за време на напредувањето, но со оглед на тоа како напредуваме, главно без возила, мислам дека времето нема многу да влијае на контраофанзивата“, рече генералот во интервју за Си-Ен-Ен.

„Во овој момент ниту непријателот ниту ние не користиме големи формации, чети, баталјони или бригади. Користиме јуришни одреди, групи од 10 до 15 луѓе“, објасни тој.

„Тие прават огромна работа да го концентрираат непријателскиот оган и да ги користат сите средства што ги имаат за да преживеат.

„Русите брзо учат бидејќи немаат друг избор, но и ние ја менуваме тактиката“

Една од причините за бавниот напредок, рече генералот, е фактот што Русија успеа да извлече лекции од другите украински офанзиви.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан ја блокира Украина

„Русите учат доста брзо бидејќи немаат друг избор. Ако не научат, побрзо ќе бидат поразени“, објасни тој.

Loading...

„Не би рекол дека се прилагодуваат на нашите постапки, бидејќи и ние ја менуваме тактиката.“

Тој рече дека Украина исто така се прилагодува на употребата на западната опрема, како и на западните тактики.

На прашањето за растечкото противење на Запад за продолжување на испораката на оружје за Украина, особено во САД, каде што некои изразија сомнеж за изгледите на Киев за успех, Тарнавски рече дека го почитува нивното мислење.

„Тоа нека биде мислењето на скептиците. Тоа не е натпревар и немаме избор“, рече тој, а потоа додаде:

„Разбирам дека некој можеби замислил големи контраофанзивни операции. Но, времињата се менуваат, непријателските тактики се менуваат, оружјето се менува“.

Loading...

„Ние имаме една цел – ослободување на нашите територии. Колку и да е тешко, ќе продолжиме да работиме. И сакам да им се заблагодарам на скептиците, нивната критика влијае и на успехот на нашата задача“, рече тој.

Тој им се заблагодари на западните сојузници на Украина за нивната континуирана поддршка и вети дека ќе се справи со тенковите и оклопните возила што ги снабдувале со големо внимание.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.