Украински дрон предизвика пожар во руска нафтена рафинерија

Сподели со своите пријатели

Украинско беспилотно летало предизвика пожар во нафтена рафинерија во јужна Русија и гранатирање по трет пат за една недела погоди руски град во близина на границата, оштетувајќи згради и опожарувајќи возила, соопштија во средата руските власти.

Loading...

Еден ден откако Русија ја обвини Украина дека испраќа дронови за да ги нападне зградите во Москва, гувернерот на руската област Краснодар рече дека беспилотно летало е веројатна причина за пожарот што избувна во нафтената рафинерија Афипски.

Пожарот беше брзо изгаснат и немаше жртви, изјави гувернерот Вениамин Кондратиев на апликацијата за пораки Телеграм.

Рафинеријата „Афипски“ се наоѓа недалеку од црноморското пристаниште Новоросијск, во близина на друга рафинерија која овој месец неколкупати беше нападната.

Засега нема информации за тоа кој го лансирал дронот, но Москва го обвини Киев за зголемени напади во Русија во последните неколку недели, додека Русија постојано ги гаѓаше украинските градови со дронови и проектили.

Небото над Украина беше релативно мирно во вторникот вечерта, без извештаи за големи воздушни напади.

Во нападите на руските беспилотни летала во вторникот во Киев, едно лице загина, а четворица се ранети, соопштија украинските власти.

Нападите во Русија доаѓаат додека Украина подготвува контраофанзива за да ги истера руските сили од територијата окупирана откако Москва ја започна својата инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руските сили лансирале 15 дронови, Украина соборила 14

Во украинскиот артилериски напад, најмалку едно лице е рането во рускиот град Шебекино, на околу седум километри северно од границата со украинскиот регион Харков, изјави регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков во апликацијата за пораки Телеграм.

Украина речиси никогаш јавно не ја презема одговорноста за нападите во Русија или на украинската територија под руска контрола.

Украински беспилотни летала ги погодија богатите области на Москва во вторникот, соопшти Русија, во она што еден политичар го нарече најсмртоносниот напад врз главниот град од Втората светска војна, додека Киев исто така беше погоден од воздух по трет пат во 24 часа.

Воздушните напади од двете страни се интензивираа во услови на застој на теренот, при што руските сили беа вкопани долж проширената линија на фронтот во источна и јужна Украина.

Руското Министерство за одбрана објави дека осум дронови испратени од Украина во Москва, чија цел биле цивили, биле соборени или пренасочени од електронски заглавувачи, иако Телеграм каналот База објави дека ги има повеќе од 25.

Михајло Подољак, помошник на украинскиот претседател, негираше дека Киев е директно инволвиран, но рече дека „со задоволство ги следиме настаните“ и дека предвидува уште такви напади.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Киев: Неколку мртви во напад врз седиштето на Црноморската флота. Ранети двајца генерали!

Две лица се повредени додека некои станбени блокови беа накратко евакуирани, објави градоначалникот на Москва.

Жителите велат дека слушнале силен удар проследен со мирис на бензин. Некои го снимија соборениот дрон и облакот чад.

Loading...

Беспилотните летала беа насочени кон некои од најпрестижните населби во Москва, вклучително и места каде што рускиот претседател Владимир Путин и другите членови на руската елита имаат домови.

Путин рече дека најголемиот напад на Украина со дронови врз Москва е обид да се исплаши и испровоцира Русија и дека противвоздушната одбрана околу главниот град ќе биде зајакната.

Цивилни цели во Киев и други украински градови постојано беа нападнати од руски беспилотни летала и ракети уште од првите денови на војната.

Вчера, сепак, беше само вторпат Москва да се најде под директен оган.

Во Вашингтон, Белата куќа соопшти дека собира информации за извештаите за напади со беспилотни летала во Москва.

– Не поддржуваме напади внатре во Русија. Тоа е тоа. Поен, изјави портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер за новинарите на брифинг.

Вашингтон е главниот снабдувач на Украина со оружје под услов да го користи за одбрана и да ја врати украинската територија окупирана од руските сили.

Рускиот амбасадор во САД го обвини Вашингтон дека ги охрабрува „терористите“ во Киев со тоа што јавно ги игнорира нападите со беспилотни летала.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Жестоки експлозии на Крим, нов напад на седиштето на руската флота?

Една од јужните локации што руските сили ја контролираат од почетокот на инвазијата е нуклеарната централа Запорожје, а во вторникот шефот на агенцијата за нуклеарно набљудување на ОН побара од Украина и Русија да почитуваат пет принципи за да ја заштитат.

Ниту Украина, ниту Русија не се обврзаа да ги почитуваат принципите.

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, со месеци се обидува да постигне договор за намалување на ризикот од нуклеарна несреќа од воените активности како што е гранатирањето на Запорожје, најголемата нуклеарна централа во Европа.

На брифингот за Советот за безбедност на ОН, Гроси рече дека принципите вклучуваат дека не треба да има напади врз или од централата и да не се користи како база за тешко оружје и друга воена опрема.

Тој повика снабдувањето со електрична енергија на електраната да остане достапно и безбедно, пренесува Ројтерс.

 

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.