Украинска странска легија: Западот не ни испраќа доволно оружје

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Украинската Легија на странци денеска ги повика воените покровители на Украина кои имаат „чувство на самозадоволство“, велејќи дека на земјата и треба многу поголема поддршка ако сака да ја победи руската армија.

Loading...

„Постои одредено чувство на самозадоволство меѓу нашите западни партнери кои чувствуваат дека веќе ја снабдиле Украина доволно за да победи во војната“, рече Демиен Магру на прес-конференција.

„Ве молиме, продолжете да испраќате тешко оружје, ракети со долг дострел, противбродски проектили. Сите овие работи ни требаат на бојното поле. Тие беа потребни вчера. Колку подолго чекаме, толку повеќе мртви ќе има“, додаде тој.