Украинците се обиделе да нападнат руска поморска база, но не успеале

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана соопшти дека Украинците се обиделе да нападнат руска поморска база, но нападот не успеал.

Loading...

„На 22 март 2023 година, најмалку три беспилотни бродови (USVs) и еден дрон наводно се обиделе да ја нападнат руската поморска база Севастопол, во окупираниот Крим“, пишуваат Британците.

Се додава дека извештаите од отворени извори сугерираат дека еден УСВ бил запрен пред пристаништето, а два биле уништени во самото пристаниште.

Руските власти соопштија дека руските бродови не биле оштетени.

„Во претходниот напад на УСВ врз Севастопол на 29 октомври 2022 година, наводно биле оштетени миноносецот Иван Голубец и фрегатата Адмирал Макаров. Иако новите напади веројатно не оштетија ниту еден воен имот, заканата од УСВ најверојатно продолжува да ги ограничува операциите на руската Црноморска флота“, се вели во британскиот извештај.

 

 

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.