Украина: Започна напад на Херсон

Сподели со своите пријатели

Руската армија изврши ракетен напад врз Херсон, изјави првиот заменик-шеф на регионалниот совет во Керсон, Јуриј Соболевски, а пренесува порталот Новаја Газета.

Loading...

„Имаме ракетни напади во Херсон, тие повторно се насочени кон цивилна инфраструктура. Има повредени цивили, им се дава медицинска помош“, рече тој.

Локалните медиуми исто така известуваат за нападите, повикувајќи се на новинари и жители.

Украинските власти претходно најавија факултативна евакуација на жителите во Херсон.

„Засега не станува збор за задолжителна евакуација. Но, доброволната евакуација значи и дека државата ја презема одговорноста за транспортот затоа што луѓето треба да бидат однесени на местото каде што ќе останат во текот на зимата“, рече Ирина Верешчук, вицепремиер Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кремљ ја поздравува иницијативата на Ватикан за преговори со Украина

На 11 ноември, украинската армија ја врати контролата над градот Херсон. Руската армија извести дека претходно го напуштила градот, по наредба на министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

Украинските власти ја продолжија работата во Херсон следниот ден.

Во тоа време во Херсон почнаа да работат околу 200 полицајци, поставувајќи безбедносни контролни пунктови низ градот и евидентирајќи ги злосторствата на руските окупаторски „власти“.

Loading...