Украина влегува во третата фаза од војната

Сподели со своите пријатели

Денеска се навршуваат шест месеци откако руските војници ја преминаа границата со Украина.

Loading...

Половина година од почетокот на војната се совпаѓа со Денот на независноста на Украина.

Во нормални околности, граѓаните би прославувале 31 година од независноста од поранешниот Советски Сојуз.

Но, наместо тоа, во Киев и Харков беше воведен полициски час поради разузнавачките извештаи дека Москва може да ја искористи годишнината како изговор за нови напади врз цивили, пренесува Sky News.

Аналитичарите сметаат дека војната ќе трае уште неколку месеци и посочуваат дека ситуацијата почнала да се менува во корист на Украина.

Но, украинската победа зависи од голем број клучни фактори, вклучително и од тоа колку долго Западот е подготвен да обезбеди поддршка и дали украинските трупи можат доволно да напредуваат пред да започне зимата.

Скај њуз анализира што може да се очекува на терен во Украина и во Кремљ во наредните месеци.

Во текот на изминатите шест месеци, Русија се префрли од офанзива во стилот на Блицкриг кон Киев кон фокусирање на источен Донбас и јужните градови Мариупол и Керсон.

Loading...

Третата фаза од војната

Иако овие области претрпеа страшни загуби, Русите не беа во можност да постигнат целосна контрола.

Украинците сега се фокусираат на Херсон, единствениот голем град окупиран од Русите, во обид да ги потиснат назад и да го блокираат пристапот до полуостровот Крим.

Професорот Мајкл Кларк, воен аналитичар и поранешен генерален директор на одбранбената тинк-тенк РУСИ, ја опишува како „борба на широк простор“.

„Постои чувство дека Украина влегува во третата фаза од војната. Првата беше преживување, втората храна, а третата – со помош на Западот – е да се потиснат Русите на југозапад. Она што Украинците се обидуваат да го направат е многу амбициозно и многу посеопфатно од она што го направија Русите. Нишалото почнува да се врти кон Украина, но многу зависи од „ако“. Украина може успешно да премине од одбрана во напад“, рече Кларк.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Киев бара Русија да се прогласи за „терористичка држава“

Претстојната зима и глобалната економска тензија дополнително ќе го зголемат притисокот врз украинските сили, додава Кларк.

„Од декември до март ќе биде многу студено. Доколку Украинците не успеат во оваа офанзива, нема да можат да започнат нова до следната година.  Исто така, има голем притисок на нивните западни поддржувачи да покажат дека почнале да напредуваат затоа што ако Западот мисли дека Украина ќе загуби, тие ќе престанат да испорачуваат оружје“.

Со оглед на тоа што Западот сега ја вооружува Украина со проектили способни за директни напади на руските линии за снабдување – па дури и на територијата на Русија – на непријателот на Украина очајно му требаат повеќе војници за да продолжи.

„Моралот во руските вооружени сили е низок“

Јарослава Барбиери, истражувач на руската надворешна политика на Универзитетот во Бирмингем, изјави за Скај њуз:

Loading...

„Моралот во руските вооружени сили е низок. Тие не успеаја да постигнат никаков значаен тактички напредок и ќе останат така во наредните месеци. ”

И додека Украина ги подготви сите мажи на возраст меѓу 18 и 60 години, постојаното негирање на Владимир Путин дека Русија е во војна значеше дека тој не може да го стори истото.

„Нарекувањето на војната „специјална воена операција“ имаше некои негативни последици за Кремљ. Тие се обидуваат да регрутираат луѓе регионално, но едноставно ги немаат бројките“, изјави Барбиери за Sky News.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кои делови на Украина сака Путин да ги припои кон Русија?

Бидејќи некои млади Руси се испраќаат на фронтот без никогаш да земале оружје, ќе поминат месеци пред потенцијалните нови регрути да бидат целосно обучени, истакнува професорот Кларк.

„Дури и забрзаната и скратена обука на новите војници ќе трае најмалку четири или пет месеци. Тоа значи дека Русија нема да може да го зголеми бројот на војници до следната година.

Покрај тоа, колку е подолга војната, толку посилно ќе биде влијанието на санкциите врз руската економија.

Лук Марч, професор по постсоветска и компаративна политика на Универзитетот во Единбург, вели дека ова значи дека Кремљ ќе мора да прогласи некаква победа во наредните недели и месеци.

„Времето не е на страната на Путин“

– Времето не е на страната на Путин. Најверојатниот избор ќе биде обидот да се одржи референдум за приклучување кон Русија во окупираните територии на Украина.

Loading...

„Политичката цел ќе биде да се обидеме да одржат референдум во Доњецк, Луганск, но и во Херсон и Запорожје. Се ќе биде поставено, но ако успеат да го протуркаат референдумот без преголеми вознемирувања на теренот, тоа ќе биде победа која Путин би можел да ја прогласи“, објаснува таа.

Укажува на домашните притисоци врз рускиот лидер како што минува времето:

„Тој е многу изолиран и во моментов никој нема да се осмели да му даде лоши вести. Но, како што се зголемува притисокот, ќе има внатрешни борби во Кремљ и многумина ќе бидат отпуштени или деградирани“.

Откако поранешен руски парламентарец тврдеше дека неодамнешното убиство на Дарја Дугина во близина на Москва е дело на ново движење на отпорот, професорот Марч рече дека можеме да видиме и ширење на слични тактики на опозицијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се очекува помасовен егзодус на образованите Руси

„Никој не слушнал за таа група, а можеби и никогаш повеќе. Но, ако постои систем кој е сè поугнетувачки и нема отпор, ќе почнат да се појавуваат мали групи кои вршат изолирани напади“.

Сепак, додава дека масовното движење на отпорот против Путин е малку веројатно.

Loading...

Со оглед на тоа што кризата за трошоците на животот се заканува вишок на смртност во Велика Британија оваа зима, и додека многу земји се борат со растот на цените поради војната, многумина се прашуваат дали сојузниците на Украина на Запад можат да си дозволат да продолжат да испраќаат оружје.

Професорот Кларк вели дека за Британија  и САД тоа не е прашање на политичка волја, туку на чист капацитет.

„Прашање е дали сме физички способни за тоа. Во моментов производителите на оружје едноставно не можат да произведат доволно. Ние во Велика Британија веќе им дадовме се што можеме. Но, западниот свет е на работ да праша дали сакаме да започнеме индустриска војна и да ја вооружиме Украина до тој степен што е како да се бориме самите“, рече Кларк.

Тој додаде дека за земјите кои претходно биле повеќе зависни од руските енергетски извори – како што се Германија и Унгарија – товарот на санкциите наскоро би можел да стане преголем.

„Политички, сите тие почнуваат да се колебаат и ќе продолжат да го прават тоа додека санкциите стануваат посилни “, заклучи Кларк.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.