Украина усвои закон за заострување на мобилизацијата

Сподели со своите пријатели

Украина усвои закон за заострување на мобилизацијата, објави на Телеграм пратеникот на Врховната Рада Алексеј Гончаренко, пишува РИА Новости.

Loading...

Рекорден број амандмани се поднесени на предлог-законот за мобилизација – повеќе од 4,2 илјади.

Конкретно, беше предложено да се постават јасни рокови за демобилизација на армијата, бидејќи многумина се на фронтот веќе две години.

Но, во пресрет на поднесувањето на документот на разгледување во парламентот, според Украинска Правда, тие одлучиле да го отстранат прашањето за демобилизација од документот и да го покренат посебно.

Дополнително, со предлог – законот се предлага да се ограничи правото на возење автомобил на оние кои избегнуваат мобилизација.

Првата верзија беше испратена на ревизија, а втората беше усвоена во прво читање на почетокот на февруари.

За разлика од претходната верзија, оваа не предвидува регрутирање на лица со посебни потреби, но значително го заострува самиот процес.

Според новиот нацрт, воените регрути мора да се појават во воените регистри за да ги појаснат податоците за регистрација во рок од 60 дена од објавувањето на мобилизацијата.

Loading...

Поканата може да се испрати преку електронската сметка на воениот рок. Предлог-законот, исто така, ги обврзува граѓаните на возраст од 18 до 60 години да носат документи за воена регистрација за време на мобилизацијата и да ги презентираат на барање на воените матичари, полицијата и граничарите.

Украина е во воена состојба од 24 февруари 2022 година, следниот ден Зеленски потпиша указ за општа мобилизација.

На мажите на возраст меѓу 18 и 60 години им е забрането да ја напуштаат земјата за време на вонредната состојба.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.