Украина тврди дека Русија изгубила над 44.000 војници

Сподели со своите пријатели

Генералштабот на вооружените сили на Украина тврди дека Русија изгубила околу 44.100 војници од почетокот на конфликтот.

Loading...

Во објава на Фејсбук, украинскиот Генералштаб соопшти дека Русија загубила 1.886 тенкови, 4.162 оклопни борбени возила, 993 артилериски системи, 136 системи за противвоздушна одбрана, 233 авиони, 196 хеликоптери, 190 крстосувачки ракети и 15 бродови, пренесува Интерфакс Украина.

Според Генералштабот на Украина, загубите на Русија се најголеми во правец на Харков и Доњецк.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски: Нема преговори со Русија додека Путин е претседател

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.