Украина: Тешка ситуација во седум правци

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни соопштија дека ситуацијата на фронтот е тешка.

Loading...

Шефот на државата ова го соопшти за време на традиционалното вечерно обраќање, Залужни во разговор со претседателот на Здружениот генералштаб на американската армија, Чарлс Браун.

Зеленски спомна седум области каде што сега е „тешко“.

Тоа се насоките Авдеи, Марин, Артјом, Лиман, Купјанск, Запорожје и Херсон.

Тој ја објави видео пораката откако ги слушна извештаите од воените и разузнавачките началници.

Шефот на државата не ги откри деталите од извештајот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бела куќа: На САД им снемува време и пари да ѝ помогнат на Украина

Залужни во телефонскиот разговор со Браун го споменал само правецот на Авдеје, Купјанск и Мири.

„Ситуацијата е сложена и контролирана. Во исто време, вооружените сили на Украина продолжуваат да спроведуваат офанзивни операции во одредени правци“, напиша врховниот командант на вооружените сили на Украина на Телеграма по телефонскиот разговор.

Loading...

Украинските медиуми јавуваат дека во тек е конфликт меѓу кабинетот на претседателот на Украина и военото раководство на земјата.

Залужни претходно изјави дека ситуацијата на фронтот е влезена во ќорсокак, но Зеленски не се согласи со тоа.

Кабинетот на претседателот на Украина претходно ги негираше плановите за смена на врховниот командант, а украинското Министерство за одбрана негираше планови за смена на тројца команданти, пренесува Спутник.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија објави дека пресретнала 35 украински дронови над Крим и Азовското Море

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.