Украина: Тешка преминување на западно оружје

Сподели со своите пријатели

Одбивањето на Швајцарија да одобри испорака на муниција на Украина за германските тенкови Гепард покажува колку е тежок преминот од советско во западно оружје.

Loading...

Тој дефицит делумно го покрива Киев со воен плен.

На почетокот на ноември, Швајцарија повторно рече „не“ и го одби барањето на Берлин за снабдување на Украина со муниција од 35 милиметри за германските тенкови „Гепард“.

Сличен одговор, кој укажува на неутралност, пристигна во јуни. Според медиумите, овој пат Германија сакала да испорача 12.400 парчиња противвоздушна тенковска муниција.

Досега Берлин на Украина ѝ испорача 30 деактивирани тенкови „Гепард“, кои се користат и против дронови. Уште пред испораката се знаеше дека нема доволно муниција за нив.

Тоа покажа колку е тешко за Украина да премине од советско во НАТО оружје.

Киев ги доби првите испораки на оружје од Запад неколку години пред рускиот напад во февруари, а неколку недели пред тој напад испораката беше забрзана.

Сепак, украинската влада само зборуваше за голема транзиција кон различен тип на оружје во пролетта.

Loading...

„Ние сме во нова фаза, за која никој не се осмели ниту да сонува“, напиша украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба на Фејсбук во април. „Станува збор за транзиција на украинската армија кон оружје на НАТО, според стандардите на НАТО.

Се повеќе западно оружје, логистиката слаба точка

Не се знае точно каде во деветтиот месец од војната Киев е во процес на вооружување. Факт е дека Украина добива се повеќе оружје од Западот. Но, залихите се ограничени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шојгу: Приоритет се инвестициите во инфраструктурата за нуклеарно оружје

Кога станува збор за модерната тешка технологија, бројката е едноцифрена (на пр. ПВО системите IRIS-T од Германија и NASAMS од САД, кои беа испорачани во последните недели).

Има десетици хаубици од земјите на НАТО и американски повеќецевни ракетни фрлачи ХИМАРС, додека има стотици постари модели, како што е американското борбено возило М117.

„Критична точка на западното вооружување е системот на одржување, поправка и снабдување“, вели украинскиот воен експерт Сергеј Храбски. „Тоа е многу пообемно од употребата на оружје“.

Се чини дека ова е една од причините зошто преминувањето кон оружје на НАТО се одвива побавно отколку што би сакал Киев.

Структури за снабдување со западна технологија не се поставуваат во самата Украина, туку во соседните земји на НАТО.

Друг „проблем со западната воена опрема е фактот што постојат неколку видови на исто оружје – американско, британско, француско, германско, шведско“, вели Храбски. Стандардот е ист, но „има разлики во одржувањето“.

Loading...

Ова го потврдува и австрискиот полковник Маркус Рајснер.

„Украинците до сега ги користеа системите кои беа испорачани на многу разумен начин. Предизвикот е логистика. Имате цела колекција на различни системи за оружје“, вели Рајснер.

„Проблемот е да се дојде до вистинската муниција до вистинското оружје. Украина е огромна земја“.

Едно е заедничко за оружјето од Запад – тоа се системи со краток дострел од неколку десетици километри. Киев сака оружје со долг дострел, како и западни авиони и борбени тенкови, но оваа желба досега остана неостварена.

Советски тенкови од Полска и Чешка

Голем дел од оружјето што го користи украинската армија се базира на советската воена технологија, која се испорачува првенствено од Источна и Централна Европа, велат воени експерти за ДВ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Брисел предложи план за конфискација на замрзнатиот руски имот

И затоа што има логистика за тоа. Во авијацијата Украина има само советска опрема, во артилерија тоа е мешавина, вели Серхи Храбскиј.

Слична е ситуацијата и со тенковите и оклопните возила. Има исклучоци, но повеќето од нив се „советски уреди“.

Најсвеж пример: на почетокот на ноември, САД објавија дека заедно со Холандија ќе испорачаат 90 модернизирани тенкови Т-72 од Чешка на Украина.

Loading...

Претходно, Украина доби стотици слични тенкови од други земји, главно од Полска. Беше доставена и муниција.

Војната е интензивна, а штетите се големи, потврдуваат и извештаите од фронтот.

„Има малку опрема и тешко дека има муниција за советски калибри“, напиша на Фејсбук на почетокот на август украинскиот директор и војник Олех Сензов, кој беше распореден во Бахмут во источна Украина. „Системите на НАТО се подобри, но ги нема доволно.

Првите модерни системи за воздушна одбрана од земјите на НАТО

Со оглед на тоа што советските резерви се намалуваат, а западните сè уште не можат да ги заменат, дали ова значи критичен момент за Украина? И – кога може да се случи тоа? За тоа се зборува на социјалните мрежи. Официјални информации нема, бидејќи се тајна.

„Веќе имаше проблеми со тешки противвоздушни ракети за Бук-М1 и С-300“, вели Густав Гресел, воен експерт во Европскиот совет за надворешни односи (ЕЦФР).

„Кога Русите нападнаа со крстосувачки ракети или слично. така Украина собори само две-три од осум или десет проектили.Само затоа што остана без муниција. По испораката на системите ИРИС-Т и НАСАМС може да собори значително повеќе. Неодамна некои земји од НАТО одлучија да ја снабдува Украина со постари противвоздушни системи како што е американскиот HOUK (HAWK).

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Друго чувствително прашање е – дали Украина има доволно советска муниција?

Сопствените залихи беа намалени уште пред војната, по серија експлозии и магацини за муниција, кои беа класифицирани како саботажа.

Во Источна Европа, „нема многу“ советско оружје, вели Гресел. Фабриките за оружје во тие земји можат да произведуваат муниција за топови, но не и топови добиени од Источна Европа.

Стотици запленети тенкови од Русија

Коментирајќи ја желбата на Киев целосно да се префрли на западните системи, Гресел вели дека тоа е „добро и оправдано барање.

“ Тој процес би бил побрз доколку некои земји, вклучително и Германија, побрзо донесат политички одлуки.

Loading...

Серхи Храбски смета дека во моментов „не е критично“ ако Украина остане без советско оружје.

„Кој е најголемиот снабдувач на оружје за Украина? Русија“, вели експертот, мислејќи на запленетата воена опрема.

Во украинското издание на магазинот Форбс, се наведува дека во Украина има повеќе заробена воена опрема отколку што е испорачана од водечките западни земји: до крајот на септември Украина запленила околу 400 руски борбени тенкови и околу 700 борбени возила.

Сепак, повеќето од нив се стари модели.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...