Украина собори 14 од 20 руски дронови во пет региони на југот на земјата

Сподели со своите пријатели

Украинската воздушна одбрана собори 14 од 20 беспилотни летала лансирани од Русија во текот на ноќта во напад во кој беше повредено едно лице и оштетени комерцијални објекти, соопшти во средата украинската војска, пренесува Ројтерс.

Loading...

Воздухопловните сили во соопштението соопштија дека беспилотните летала Шахед од иранско производство и три ракети Искандер биле насочени кон пет украински региони на југ и на исток.

Јужната воена команда соопшти дека едно лице е повредено и дека се оштетени земјоделски магацини и продавница во регионот на Миколаев каде беа соборени пет беспилотни летала.

Детали за штетата во другите региони не беа веднаш достапни за Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Испраќањето сили во Украина е глупост што води до Трета светска војна, вели француската опозиција

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.