Украина се подготвува за „повеќе интеракција“ со партнерите, вели Зеленски

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека во наредните недели ќе има поголема интеракција и комуникација со Европската унија и со најблиските соседи на Украина.

Loading...

„Веќе ги утврдивме нашите украински приоритети за следните недели. Јасно ја гледаме задачата, како во однос на пакетот што ќе ги зајакне нашите позиции на фронтот, така и во однос на политичката интеракција со партнерите, но ѝ она што е потребно за Украина, финансиска стабилност“, рече Зеленски на 21 јануари во видео-изјава објавена на социјалната мрежа Х, порано Твитер.

„Подготвуваме повеќе интеракција и нова комуникација, нови важни преговори“, рече Зеленски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мицотакис остро кон ставовите на Макрон за испраќање војска во Украина

Тој исто така рече дека на 21 јануари имало околу 60 битки на фронтот, опишувајќи ги борбите кај Авдиивка како најинтензивни. Тој ги спомна и конфликтите кај Бахмут, Маријнка и Купјанск.

„За еден ден, нехуманите Руси гранатираа повеќе од сто градови, градови и села во девет региони: од Чернихив и Суми до областите Миколаев и Кировоградд“, рече тој, мислејќи на регионите во североисточна и јужна Украина.

„Руските напади се особено брутални во регионот на Доњецк. За жал, има ранети, има мртви. Моето сочувство до сите што ги загубија семејството и пријателите“, рече Зеленски.

Тој изрази уверување дека Русија ќе одговара за ваквите постапки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинците тврдат дека собориле уште еден моќен руски авион

„Русија мора засекогаш да чувствува и да памети дека агресорот е тој што губи најмногу од агресијата“, додаде тој и рече дека е благодарен на сите што „на секој начин ја доближуваат Русија до одговорноста, било да е тоа воена помош, санкции или правни и политички средства.

Loading...

Зеленски не го спомна нападот на пазарот во предградието на градот Доњецк, окупиран од Русија, за кој руската влада рече дека загинале 27 луѓе, а 25 се ранети.

Денис Пушилин, назначен од Русија шеф на регионот Доњецк, рече дека украинските сили употребиле артилерија за да го извршат нападот.

Генералштабот на украинската армија претходно објави дека руските сили извршиле четири ракетни и 69 воздушни напади и 50 напади со ракетни системи салво врз позициите на украинските војници и населените области.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Испраќањето сили во Украина е глупост што води до Трета светска војна, вели француската опозиција

Според Генералштабот, украинската армија ги одбила нападите на руските сили во седум правци, главно во Лиман и Авдијевка.

Генералштабот во својата дневна проценка наведува дека руската армија активно користи авијација и беспилотни летала и изведува јуришни операции со поддршка на оклопни возила.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.