Украина: Русија го користи судењето на странци за да ги зголеми влоговите во преговорите

Сподели со своите пријатели

Русија сака да искористи тројца странци, заробени додека се бореле за Украина и осудени на смрт, како заложници за да изврши притисок врз Западот околу мировните преговори, изјави висок украински функционер.

Loading...

Двајца Британци и еден Мароканец беа осудени на смрт во четвртокот пред судот во самопрогласената Народна Република Доњецк (ДНР) во источна Украина, пренесоа руските агенции.

Тие беа изведени пред лицето на правдата откако украинскиот суд минатиот месец осуди руски војник на доживотен затвор за убиство на невооружен цивил во Украина.

Киев соопшти дека судската пресуда од четврток нема правна сила, дека борците се припадници на украинските вооружени сили и дека подлежат на заштита на Женевската конвенција.

„Судењето на странци ја зголемува улогата во преговарачкиот процес“

Вадим Денисенко, советник на министерот за внатрешни работи, во петокот изјави дека Украина ќе ја координира својата позиција за казнување со Велика Британија, САД и Европската унија.

„Судењето на странците ги подигнува нивните улоги во преговарачкиот процес на Руската Федерација. Тие се користат како заложници за да се изврши притисок врз светот околу процесот на преговори“, изјави тој за националната телевизија.

Мировните преговори меѓу Украина и Русија се замрзнати.

Русија ја обвинува Украина за блокирање на преговорите, а Киев ја обвинува Москва.

Во одделен преговарачки процес, Турција работи на договор за безбеден премин за жито во блокираните украински пристаништа на Црното Море.

Loading...

Двајца Британци и еден Мароканец беа прогласени за виновни за „платенички активности и извршување дела со цел преземање на власта и уривање на уставниот поредок“ на самопрогласената ДПР.