Украина распиша потерница по Рамзан Кадиров

Сподели со своите пријатели

Службата за безбедност на Украина го стави шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, на листата на барани лица, според базата на податоци на одделот.

Loading...

Според документот, тој се товари по две точки, меѓу кои и „водење агресивна војна или агресивни воени операции“.

Според Кривичниот законик на Украина, предвидена е затворска казна од десет до петнаесет години.

Како реакција на серуската политика се издвојуваат безрезервната поддршка на Кадиров за анексијата на Крим кон Русија во 2014 година и обвинувањата на украинските власти дека тој е одговорен за испраќање одред чеченски доброволци на страната на проруските сепаратисти.

Поради овие обвинувања, Европската унија во 2014 година го вклучи Кадиров на листата на лица кои беа санкционирани во форма на забрана за влез во Унијата.

Истата година, на 6 декември, Службата за безбедност на Украина отвори кривична постапка против Кадиров обвинувајќи го за тероризам во Украина.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.