Украина: Ова е најголемиот успех. Погледнете како окупаторите бегаат од срам (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Борбени снимки објавени од украинската бригада наводно покажува како силите на Киев ги одбиваат руските напади во источна Украина.

Loading...

Снимката беше објавена вчера од 58-та моторизирана бригада, формација на украинските копнени сили.

Во објавата се вели дека Русите го започнале напредувањето во зори и избегале „срамно“ за неколку часа.

Бригадата е активна во регионот Доњецк, во источна Украина, во текот на руската инвазија која започна во февруари 2022 година.

 

 

Судирите се сè поинтензивни во близина на градот Авдијивка. Од 10 октомври Русија испрати илјадници војници, како и тенкови и оклопни возила, во обид да го заземе градот. Московските сили наводно претрпеле големи загуби.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полска побара од ЕУ да ја ограничи работата на украинските камионџии

„Не успеаја сите да побегнат – педесетина тела на напаѓачите останаа на бојното поле“, велат од 58-та моторизирана бригада.

„Во елиминирањето на окупаторите го постигнавме најголемиот успех“, се додава.

Се чини дека снимките од воздух покажуваат дека украинските сили пукаат кон повеќе руски тенкови и оклопни возила, оставајќи трага од чад зад нив.

 

 

На еден дел од клипот се гледаат јагленосани остатоци од возило и војник како ползи од местото на настанот.

Дали градот е опкружен?

Антон Коцукон, портпарол на 110-та посебна механизирана бригада, рече дека Русија собира резерви за нов напад за заземање на Авдијивка.

Loading...

„Тие донесоа овде околу 40.000 луѓе со муниција“, рече Коцукон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин утре ќе ги посети Саудиска Арабија и ОАЕ

„Не гледаме знаци дека Русите ги напуштаат своите планови да го опколат градот.“

Коцукон рече дека руските војници ја опколиле Авдијивка од три страни и „играат мачка и глушец“, испраќајќи огромен број беспилотни летала за да ја анализираат украинската одбрана.

 

 

Институтот за проучување на војната, тинк-тенк со седиште во САД, рече дека руските сили посветиле повеќе персонал и материјал за поопсежни офанзивни операции во близина на градот.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...