Украина: Ова е клучен услов за преговори со Русија

Сподели со своите пријатели

Секретарот на украинскиот Совет за безбедност во вторникот изјави дека „главниот услов“ за продолжување на преговорите со Русија ќе биде обновувањето на територијалниот интегритет на Украина.

Loading...

Влијателниот функционер Олексеј Данилов на Твитер напиша дека на Украина и треба „гаранција“ обезбедена од модерна противвоздушна одбрана, авиони, тенкови и ракети со долг дострел.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е отворен за разговори со Русија, но само за „вистински“ преговори кои ќе ги вратат границите на Украина, ќе и дадат компензација за руските напади и ќе ги казнат одговорните за воените злосторства.

Забелешките, дадени за време на едно ноќно обраќање, дојдоа неколку дена по извештајот на Вашингтон пост дека Вашингтон сака Киев да ја покаже својата подготвеност да преговара, загрижен дека непопустливоста на Украина може да и наштети на нејзината позиција и меѓународна поддршка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Борел: Ако Русија победи во оваа војна, ќе продолжи кон следната цел

Зборувајќи пред да им се обрати на светските лидери на глобалниот самит за климата во вторник, Зеленски рече:

„Секој кој е сериозен во врска со климатската агенда, исто така, треба да биде сериозен за потребата веднаш да се запре руската агресија, да се врати нашиот територијален интегритет и да се принуди Русија да вистински мировни преговори“.

„Украина постојано предлагаше такви преговори, но „отсекогаш добивавме луди руски одговори со нови терористички напади, гранатирање или уцени“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ФСБ: Спречена серија терористички напади во Запорожје

„Уште еднаш – враќање на територијалниот интегритет, почитување на Повелбата на ОН, компензација за сите воени штети, казнување на секој воен злосторник и гаранции дека тоа нема да се повтори. Тоа се сосема разбирливи услови“.

Loading...

Откако Русија ја објави својата анексија на украинска територија на крајот на септември, Зеленски рече дека Киев никогаш нема да преговара со Москва се додека рускиот претседател е Владимир Путин.

Претставниците на Киев го повторија тој став во последните денови, велејќи дека Киев ќе биде подготвен да преговара со наследникот на Путин.

„Да се ​​преговара со Путин би значело да ги кренете рацете, а ние никогаш не би му го дале тој подарок“, рече советникот на Зеленски Михајло Подољак во интервју за италијанскиот весник „Ла Република“ објавено во вторникот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пропагандистот на Путин: Ќе создадеме голем руски дом, ќе се прошириме во Полска и на Балканот

Русија побара од Украина да се откаже од нејзината територија како предуслов за преговори, што засега ги оневозможи, рече Подољак.

„Општеството никогаш нема да го прифати тоа. Руската армија ќе ја напушти украинската територија, а потоа ќе има дијалог“.

Во понеделникот, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, го повтори ставот на Москва дека е отворена за разговори, но дека Киев ги отфрла. Москва постојано повторува дека нема да преговара за анектирана украинска територија.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.