Украина: Нашите граѓани кои ги организираа референдумите ќе сносат одговорност

Сподели со своите пријатели

Украинското министерство објави дека „пропагандното шоу дека Русите распишуваат референдуми за привремено окупираните територии е уште едно руско злосторство“ и ги смета за „целосно безвредни“.

Loading...

„Тоа е уште едно руско злосторство“

Во соопштението за печатот објавено утринава, се наведува: „Присилувањето на луѓето на тие територии да пополнуваат документи под закана со оружје е уште едно руско злосторство како дел од агресијата против Украина. Ваквите дејствија сериозно ги кршат Уставот и законите на Украина, како и како нормите на меѓународното право и меѓународните обврски Русија“.

„Овој настап нема никаква врска со изразувањето на сопствената волја и нема никакви последици за административно-територијалниот систем на Украина и меѓународно признатите граници. Украина и меѓународната заедница ги осудуваат ваквите постапки на Русија и ги оценуваат како безвредни“, се вели во печатот. ослободување држави.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кадиров му одговори на папата: Tој е жртва на пропаганда

„Сите граѓани на Украина кои учествуваа во организацијата на тие постапки заедно со руските окупатори ќе сносат одговорност во согласност со одредбите на Кривичниот законик на Украина“, соопшти украинското Министерство за надворешни работи.

„Ќе продолжиме да ги ослободуваме окупираните територии“

„Луганск, Доњецк, Запорожје и Херсон, исто како и Крим, остануваат суверени територии на Украина. Украина има целосно право да го врати својот територијален интегритет со воени и дипломатски средства и ќе продолжи да ги ослободува привремено окупираните територии. Украина никогаш нема да се согласи на каков било руски ултиматум “, рече Украина.

На крајот, Украина ги повикува ЕУ, НАТО и Г7 „веднаш и значително да го зголемат притисокот врз Русија, што вклучува воведување нови строги санкции и драстично зголемување на воената помош за Украина“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британски институт: Русите користат застарени мапи и по грешка пукаат во сопствените војници

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.