Украина ја продолжи својата контраофанзива

Сподели со своите пријатели

Украинската армија ја продолжи контраофанзивата, а тамошните власти тврдат дека е постигнат напредок на фронтот во областа Херсон.

Loading...

Херсон беше едно од најтешките боишта за Украинците и таму тие напредуваа многу побавно во контраофанзивата отколку во североисточниот регион Харков.

Украинските медиуми објавија слика на украински војници кои го прободуваат украинското знаме во селото Хрешченовка, кое се наоѓа во областа Херсон, што сугерира дека тие го пробиле фронтот и ослободиле друг дел од окупираната територија.

Рускиот функционер во областа Херсон, Кирил Стремусов, утринава во видео изјава призна дека украинските сили го пробиле фронтот, но рече дека „се е под контрола“ и дека рускиот одбранбен систем „работи“.

Бесот во Кремљ поради напредокот на украинската контраофанзива може да доведе до ескалација на војната.

Особено по најавата за мобилизација во Русија и барањето на Украина за членство во НАТО.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.