„Украина и земјите што ја поддржуваат ги чека тешка зима“

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска предупреди дека Украина и земјите кои ја поддржуваат ќе се соочат со тешка зима во наредните месеци.

Loading...

„Мораме барем да се подготвиме за оваа зима бидејќи нема знаци дека Русија се откажува од својата цел да ја преземе контролата врз Украина. Војната во Украина се приближува до клучниот момент кога гледаме дека руската офанзива во Донбас е запрена. Гледаме дека Украинците успеаја да возвратат и да вратат дел од територијата. И покрај ветувањето за дополнителна опрема и оружје за време на состанокот на западните сојузници во Рамштајн, потребна е повеќе зимска опрема.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Паѓа поддршката на Путин, но 72% од Русите ја поддржуваат инвазијата

Зимата доаѓа, а зимата ќе биде тешка на бојното поле во Украина. Знаеме дека големината на украинската војска сега е околу три пати поголема од онаа минатата зима. Итно им требаат повеќе зимски униформи, агрегати кои генерираат струја, топлина, се разбира, шатори и други работи кои можат да им помогнат да ја преживеат зимата“, изјави Столтенберг за АП.

„Ако Путин победи, светот ќе стане поопасен“

Столтенберг, исто така, ги повика западните земји кои страдаат од високите цени на енергијата и инфлацијата да ја задржат вербата и дека цената за прекин на поддршката сега ќе биде премногу висока за да се плати.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: 200 украински националисти убиени во Краматорск

„Разбирам дека многу луѓе се фрустрирани и всушност чувствуваат болка во земјите на НАТО поради зголемувањето на цените на енергијата и трошоците за живот. Но, во исто време, мораме да запомниме дека цената што ја плаќаме се мери во пари, во американски долари. , фунти или евра, додека цената што ја плаќаат Украинците се мери со загубени животи секој ден. Ако Путин победи во Украина, тогаш светот ќе стане поопасен“, изјави шефот на НАТО.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НАТО закажа вонредна прес конференција!

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.