Украина е „блиску до победа“, вели советникот на Зеленски

Сподели со своите пријатели

Андриј Јермак, шеф на кабинетот на претседателот на Украина и клучен советник на претседателот Володимир Зеленски, рече дека единството на Украинците е „без преседан“ бидејќи земјата го одбележува Денот на независноста овој четврток (24 август).

Loading...

Во интервју за ДВ, Јермак зборуваше за руската војна во Украина, за расположението на украинскиот народ и за нивото на поддршка што Киев ја добива од странство.

„Да не заборавиме дека еднаш ни беа дадени три дена (да се спротивставиме на руската инвазија), потоа неколку месеци. Сега помина година и пол, а ние не само што се браниме, туку и ја ослободуваме нашата територија“, рече советникот на Зеленски.

„Ми се чини дека сме блиску до победа“, додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тензии меѓу Киев и Варшава: Полска ќе престане да испорачува оружје на Украина

„Никој не знае колку долго ќе трае овој временски период, но ние веќе изминавме долг пат. Киев нема да мирува додека последниот сантиметар украинска почва не се врати од Русите, рече Јермак, додавајќи: „Постои ништо не сакаме повеќе од победа и враќање на мирот во нашата земја“.

Но, кога станува збор за можни преговори со Русија за завршување на војната, Јермак ја отфрла идејата Киев да разговара со Москва додека руските окупаторски трупи се уште се во кој било дел од Украина.

„Нашиот став е јасен и познат на сите: се додека руските војници се на наша територија, не може да се зборува за преговори“, рече тој.

Бавен напредок во контраофанзивата

Украина се најде во средината на контраофанзивата која започна летово.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

Јермак за ДВ вели дека украинската армија секојдневно напредува на тој фронт, иако напредокот е побавен отколку што сака Киев.

„Прво, причината е што големи делови од територијата се минирани. Второ, сè уште немаме доволно оружје, а третата причина е што се разликуваме од Русите. Мислиме на нашиот народ“, рече Јермак.

„Русите не, тие не ги бројат своите војници. Тие се топовско месо фрлено во битка.“

Германија е еден од „најголемите помагачи“ на Киев

Јермак рече дека неговата влада е благодарна за меѓународната поддршка што започна на почетокот на руската инвазија.

„Германија стана еден од нашите најголеми поддржувачи. Неодамна слушнавме силни изјави од министерот за надворешни работи, како и од канцеларот“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

„Денес не се поставува прашањето за поддршка на Украина и тоа не само во кругот на нашите главни партнери Г7, членки на НАТО, членки на Европската унија“, додаде Јермак.

Во однос на земјите во Африка и Азија кои беа сојузници на Москва, особено групата БРИКС, Јермак рече дека многу од тие земји изразиле поддршка за територијалниот интегритет на Украина.

„Неодамна имаше многу контакти, вклучувајќи ја и посетата на африканските лидери. Убеден сум дека тоа го промени нивниот однос кон оваа војна, кон она што се случува“, додаде тој и заклучи: „Ова е војна меѓу диктатурата и демократијата“.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.