Украина: Дали западното оружје помага против цели во Русија?

Сподели со своите пријатели

Германската влада долго се двоумеше: дали на Украина, која беше нападната од Русија, треба да ѝ се дозволи да користи германско оружје против цели во руската погранична област?

Loading...

Загриженоста зад прашањето беше дека Кремљ тогаш може да ја смета Германија како страна во војната.

Но, откако САД ѝ дадоа дозвола на Украина да користи американско оружје, канцеларот Олаф Шолц ја загуби воздржаноста.

Обезбедувањето мир денес значи „поддршка на Украина“, рече Шолц, а одобри и употреба на германско оружје.

Вистинскиот начин, рече тој, е секогаш внимателно да се консултирате со партнерите и сојузниците пред да донесете „такви далекусежни одлуки“ и да ги мерите сите ризици.

Сепак, двете дозволи беа дадени со услов Украина да користи западно оружје само за контранапади во одбраната на регионот Харков.

Patriot, MARS II и ATACMS можат да ги погодат руските воздушни бази

Употребата на германскиот арсенал за гаѓање цели на соседна руска територија би можела да вклучи и употреба на противвоздушен ракетен систем Патриот со дострел од околу 70 километри, како и повеќецевни ракетен фрлач MARS II што може да погоди цели на растојание од околу 80 километри.

Минатата година САД ја опреми Украина со ракети ATACMS со дострел од 165 километри.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Келн е деактивирана бомба од 5 тони од Втората светска војна

Варијантата на тоа оружје со најголем дострел може да достигне цели и до 300 километри.

„Ослободувајќи ресурси за Украина, Западот се прилагоди на новата реалност на војната“, вели Френк Зауер, експерт за меѓународна политика во Институтот Метис на Универзитетот Бундесвер во Минхен.

„Веќе долго време гледаме дека Русија секојдневно ги бомбардира урбаните области на Украина, особено Харков, од нејзиниот воздушен простор и од места во близина на границата, што има разорни последици за цивилното население“, изјави Зауер за ДВ.

Подобрата одбранбена способност на Украина ги штити цивилите пред се

„Сега е можно да се гранатираат (руски) аеродроми од кои полетуваат ловци-бомбардери и да ги уништат на земја. И инфраструктурата, како што се пистите, исто така може да биде цел. Така се намалува бројот на тие руски напади, а со тоа се зголемува и заштитата на цивилното население. АТАКМС или самоодни хаубици може да се користат и за напад на области каде се концентрирани руските копнени сили“, вели Зауер.

И ако се намали рускиот притисок врз регионот Харков, вели Зауер, Украина тогаш ќе може подобро да ги брани другите делови од фронтот.

„До сега бевме соочени со страшна дилема: да го заштитиме предниот дел или цивилите одзади.“

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Совет на Европа: Украинците се третирани подобро од другите воени бегалци

Останува малку време за поддршка на Украина

На Западот му стана јасно дека Украина мора да се стави во позиција од која може да започне активна акција против Русија.

Во спротивно, ќе загубат, оценува новиот исчекор на Западот, професорот по политички науки и истражувач на конфликти Андреас Хајнеман, основач на Институтот CASSIS на Универзитетот во Бон.

Loading...

На западните сојузници им стана јасно дека за тоа останува малку време.

Од една страна, Русија инвестира многу во својата индустрија за оружје и воена машина, но тие инвестиции сè уште не стигнале на бојното поле, вели Хајнеман.

Од друга страна, малку е веројатно дека поддршката за Украина ќе биде доволна под евентуалниот нов американски претседател Доналд Трамп.

А новиот состав на Европскиот парламент по изборите може да влијае на политиката на ЕУ кон Русија.

„Покрај тоа, стравот на Западот од нуклеарната ескалација на Русија е значително намален“, изјави Хајнеман за ДВ.

„Ми се чини дека Западот испрати јасни сигнали дека нема да толерира нуклеарен напад врз Украина и дека ќе преземе многу помасовни акции против руски цели. Во директна конфронтација со НАТО, Русија би загубила“, убеден е тој германски професор, експерт за глобални конфликти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг: Авторитарните сили се обединуваат, НАТО мора да остане обединет

Западно оружје против цели во Русија: голема предност, но без пробив

Употребата на западно оружје против цели на руска територија во голема мера ја олеснува Украина, но сепак не може да донесе промена во војна, се согласуваат и двајцата експерти.

„Временскиот прозорец во кој беше можно да се спроведат дејствија што драстично би ја промениле ситуацијата сега е затворен“, вели Франк Зауер.

Loading...

„Според меѓународното право, Украина отсекогаш имала право да се брани од напади на територијата на напаѓачот, не само на нејзината територија“, нагласува политикологот Хајнеман.

И неговиот колега Зауер има слично мислење.

„Дури и ако има жртви меѓу припадниците на руските вооружени сили при користење на западно оружје, тоа не е спротивно на меѓународното воено право, тоа е дел од борбите“, вели Френк Зауер.

„Се разбира дека не треба да ја гаѓате цивилната инфраструктура или цивилите или да користите прекумерна сила несразмерна на воената цел“, но Украина не го сторила тоа досега и Зауер вели дека не гледа индикации дека тоа ќе го стори сега.

„Од друга страна, Русија досега лансираше бомби од 500 килограми во железници, станбени згради и театри“, вели Зауер.