УХМР: Денес надпросечни температури за овој период од годината

Сподели со своите пријатели

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу топло за овој период од годината, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Минималните температури од 5 до 12, а максималните дневни од 24 до 28 степени целзиусови.

Што се однесува до Куманово и околината денеска ќе имаме претежно сончево време со слаб ветер од јужен правец и максимална дневна температура од 24 стешени, додека истата во текот на ноќта ќе се спушти до 7 степени целзиусови.

Под влијание на стабилна и топла воздушна маса од југ во наредните денови ќе продолжи периодот на стабилно, суво и многу топло време за овој период од годината.

Благ пад на температурата ќе има само во недела.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.