Убиен новинар во Мексико кој известувал за криминалот на бандите

Сподели со своите пријатели

Мексикански фоторепортер починал откако бил застрелан во главата пред неговата куќа во северниот град Тихуана, соопштија официјални лица во понеделникот.

Loading...

Маргарито Мартинез (49) работи повеќе од една деценија во Тихуана за неколку национални и меѓународни медиуми, фокусирајќи се на криминалот и насилството од бандите што оставија лузни во градот, лоциран на границата меѓу САД и Мексико спроти Сан Диего.

Канцеларијата на државното обвинителство во матичната држава Тихуана, Долна Калифорнија, соопшти дека службениците кои се јавиле на повикот на брза помош околу пладне го пронашле телото на Мартинез пред неговата куќа со повреда на главата предизвикана од огнено оружје.

Еден колега новинар од Баја Калифорнија рече дека Мартинез бил вклучен во државна програма насочена кон заштита на животите на новинарите.

„Неодамна влезе во програмата за заштита бидејќи добиваше закани“, изјавил новинар кој побарал анонимност.

Тихуана стана еден од најнасилните градови во Мексико поради судирите меѓу нарко бандите.