Уапсен напаѓачот кој уби 6 и рани 36 лица на парада во САД (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Полицијата соопшти дека го уапсила Роберт Е. Крим, осомничениот за пукањето во кое загинаа шест лица и рани повеќе од 36 лица вчера кога тој вооружен со пушка пукаше од покривот на парадата на Денот на независноста во Хајленд Парк, предградие на Чикаго.

Loading...

Полицијата го опколила автомобилот и Кримо излегол со кренати раце, според видеото од АБЦ Њуз Чикаго.

Кримо лежел на земја пред полицијата да го приведе.

– Ќе бидат поднесени пријави, објави полицијата на Хајленд.

Полицијата не го утврдила мотивот за пукањето.

 

 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Владата на Британија не е подготвена за екстремни временски услови

Сведок слушнал околу 200 истрели, жртвите биле на возраст од 8 до 85 години

– Звучеше како огномет, изјавил пензионираниот лекар Ричард Кауфман, кој стоел на улицата спроти местото каде што напаѓачот отворил оган, вели тој.

Додава дека слушнал околу 200 истрели.

– Настана метеж, стампедо, луѓето бараа засолниште, некои дури и крвави, се сопнуваат еден со друг.

Повеќе од 36 лица се повредени, главно од огнено оружје. 26-те жртви, на возраст од 8 до 85 години, се пренесени во болницата Хајленд Парк, изјави лекарот за брза помош во Бригам Темпл.

На местото на настанот била пронајдена пушка.

 

 

Loading...

Бајден: Шокиран сум

Американскиот претседател Џо Бајден и неговата сопруга Џил се шокирани од бесчувствителното вооружено насилство кое уште еднаш донесе тага во американската заедница на Денот на независноста.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Алиев: Целта на Азербејџан не е влез во ЕУ

Понудив целосна поддршка од федералната влада и ја повикав федералната полиција да помогне во итна потрага по убиецот, додаде Бајден.

Во својата изјава тој се осврна на законодавната реформа во врска со оружјето што неодамна ја потпиша, велејќи дека треба уште многу да се направи и додаде дека нема да се откаже од борбата против епидемијата на вооружено насилство.

Престрелката доаѓа во момент кога оруженото насилство е сè уште свежо во главите на многу Американци по масакрот на 24 мај во кој загинаа 19 училишни деца и двајца учители во основно училиште во Увалде, Тексас, и нападот на 14 мај во супермаркет во Бафало, Њујорк каде 10 луѓе беа убиени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Францускиот парламент го легализираше правото на кравите да мукаат