Турист во Кина останал заглавен на стаклен мост откако ветрот ги однел панелите

Сподели со своите пријатели

Прошетка преку стаклен мост висок 100 метри во Кина се претвори во најлош кошмар на еден турист.

Loading...

За секој што некогаш преминал мост или застанал na зграда како кулата CN во Торонто, со стаклен под под него, каде веќе можеш однапред да ја видиш својата смрт.

Колку и да се чувствувате преплашени, секогаш сте релативно безбедни кога знаете дека е безбедно и дека шансите да паднете се неверојатно мали. Сепак, еден турист го доживеал најлошото сценарио во Кина и го скрати животот за најмалку 20 години.

Во петокот, на 7 мај, мост со стаклен под во одморалиште на северо-исток од кинеската провинција Џилин остана без повеќе панели откако силното невреме ги однесе. Ветровите околу планината Пијан во градот Лонгјинг, наводно, достигнале повеќе од 150 км на час.

 

 

Неименуван турист за кратко бил заробен на мостот. За среќа, откако му помогнаа пожарникари, полицајци и други локални жители, тој успеал да се „одвлече“ на безбедно. Подоцна бил пренесен во болница и наводно добил психолошко советување по инцидентот.

Loading...

Фотографиите на приведениот маж беа споделени во кинеската апликација Веибо, каде што собра повеќе од четири милиони прегледи. „Затоа не се осмелувам да стапнам на мостот“, напиша еден корисник, а друг коментираше: „Колку често мостот се одржува механички?“

Друг напиша: “Толку многу слични мостови се изградени во последниве години и се многу популарни кај туристите. Но, како можеме да ја осигураме нивната безбедност?”
Во изминатите пет години се изградени или нарачани најмалку 60 слични мостови заради огромната популарност на социјалните мрежи. Највисокото може да се најде во Жангџијаџие, со мост висок 300 метри, долг 430 метри помеѓу две карпи.

Одморалиштето било привремено затворено по инцидентот.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *