Тројно зголемена имиграцијата во Израел од Русија и Украина

Сподели со своите пријатели

Имиграцијата во Израел од Украина и Русија тројно се зголеми по руската инвазија на Украина во февруари, објави израелското Централно биро за статистика.

Loading...

Од 24 февруари, кога започна инвазијата, до 31 јули, од Украина пристигнале 12.175 имигранти, а од Русија 18.891, вкупно околу 31.000 за пет месеци, 318 отсто повеќе отколку во истиот период во 2019 година.

Таа година се доселиле 9.774 имигранти од тие две соседни земји (2.651 од Украина и 7.123 од Русија).

Имиграцијата во 2019 година беше споредена со оваа година поради последиците од пандемијата во следните две години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руската новинарка која протестираше во програма во живо, избега од домашен притвор

Повеќето (скоро 74 проценти) од украинските имигранти до февруари и јули беа жени на возраст од 18 до 60 години.

Централното биро за статистика го припишува високиот процент на жени на законот за регрутирање во Украина, кој им забранува на мажите на таа возраст да ја напуштаат земјата за време на војна, со некои исклучоци, објавија израелските медиуми.

Израел обезбеди дополнителна финансиска помош за имигрантите од Украина од почетокот на март, кога Министерството за имиграција и апсорпција призна специјален статус за оние кои бегаат од војната.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кремљ појасни каде се границите на новите руски региони

Имигрант кој бега од воена зона има право на еднократна помош од околу 1.800 долари доколку е самец, 3.350 долари за двојка и 4.580 долари за семејство.

Loading...

Покрај тоа, Министерството обезбедува 5.800 долари за самец и речиси 11.000 долари за семејство во првите шест месеци по пристигнувањето на секој имигрант во Израел.

Месечна помош за изнајмување станови имаат и доселениците од Украина, Русија и Белорусија.

Меѓу руските и украинските имигранти, најпопуларен град на Средоземното Море е Натанија, но многумина имигрирале и во трите најголеми градови, Ерусалим, Тел Авив и Хаифа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нуклеарката Запорожје ќе работи под руски надзор

Израелските власти очекуваа дека поради војната во Израел ќе доселат до 100.000 имигранти, но во првата половина од годината емигрирале нешто повеќе од една третина од очекуваниот број, 35.000.

Во таа бројка не се вклучени украинските бегалци кои доаѓаат во Израел, но немаат израелско државјанство.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.