Три масовни престрелки за 3 дена во Калифорнија, речиси 20 жртви

Сподели со своите пријатели

Од почетокот на годината во САД имало 39 масовни престрелки, но во последните денови целата земја е потресена од серија убиства што се случија во Калифорнија.

Loading...

Црната низа во Калифорнија започна во текот на викендот за време на прославите на Лунарната Нова Година, кога вооружен маж уби 11 луѓе во училиште за танцување, а потоа се самоуби кога беше опкружен од полицијата.

Според пријателите и медиумите, осомничениот, кој бил редовен во салата за танцување, одржувал неформални часови, па дури и се сретнал со својата поранешна сопруга на местото на настанот.

Вооружениот напаѓач, идентификуван како Ху Кан Тран, испукал 42 куршуми на прославата на Лунарната Нова Година во популарното студио за танцување Star во претежно азиско-американскиот град Монтереј Парк, источно од Лос Анџелес.

Бројот на загинати се искачи на 11 откако уште едно лице им подлегна на раните во понеделникот во болницата, каде по инцидентот се хоспитализирани вкупно 10 лица, од кои седум се во критична состојба.

Околу 20 минути по пукањето во паркот Монтереј, Тран влегол во друг танцов клуб во блискиот град Алхамбра.

Но, присутните граѓани му го одзеле пиштолот пред да пука и на тој начин, според полицијата, најверојатно го спречиле вториот напад.

Тран потоа избегал, а околу 12 часа подоцна, полицајците во градот Торанс, исто така во близина на паркот Монтереј, му пришле на белото комбе што го возел.

Loading...

Потоа слушнале истрел, кога осомничениот се самоубил.

Иако властите сè уште не го утврдиле мотивот за ова злосторство, се појавија некои детали од животот на Тран кои може да им помогнат на истражителите, пренесува Ројтерс.

Тран имал барем еднаш претходно судир со законот и бил уапсен во 1994 година за нелегално поседување огнено оружје, изјави за новинарите шерифот на округот Лос Анџелес, Роберт Луна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО ќе се залага за поактивна улога во спречувањето на следната криза

Според интернет евиденцијата, Тран имал активна возачка дозвола и бил сопственик на Trucking Inc., со поштенска адреса во Монтереј Парк.

Тој живееше во областа Лос Анџелес од раните 1990-ти и често ги посетуваше салите за танцување, вклучувајќи ја и онаа што ја нападна во саботата вечерта.

Адам Худ, кој со години изнајмил стан од Тран во зграда во Лос Анџелес, изјави за Ројтерс дека Тран бил агресивен, сомнителен и немал многу пријатели.

Сепак, тој сакал да танцува, што беше речиси неговата единствена социјална активност. Худ вели дека Тран се пожалил дека луѓето во Star Ballroom го „озборуваат“.

Претресот по пукањето откри дека Тран имал стотици куршуми муниција во својот дом, каде што инспекторите веруваат дека тој самиот си направил пригушувачи, рече Луна.

Loading...

Градоначалникот на паркот Монетер, Хенри Ло, рече дека истражителите ги разгледуваат „личните односи“ како можен мотив.

Тран, кој често ја посетувал салата за танцување, можеби сакал да ја убие својата поранешна сопруга, која исто така посетувала популарната локација каде што се среќавале околу две децении, рече Ло.

Седум лица беа убиени во две поврзани престрелки на фармата

Седум лица се убиени во две одвоени, но поврзани престрелки во близина на заливот Халф Мун, Калифорнија.

Засега не беше јасно како се поврзани двете престрелки, но приказната се разоткри кога едно лице повикало полиција.

Полициските службеници кои се јавиле на повикот на првата локација пронашле тела на четири лица и уште едно рането, а потоа на втора локација во близина пронашле уште три мртви, беше соопштено на прес-конференцијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Осум лица убиени при пукање на роденденска забава во ЈАР

И двата напади се случија на фарми.

Медиумите го објавија и името на напаѓачот. Неговото име е Чунли Жао, а вработен е во транспортна компанија во заливот Халф Мун.

Тој неофицијално прво пукал во фарма, а потоа и на локацијата на неговата компанија во околината на овој град, кој се наоѓа на околу 50 километри од Сан Франциско, пишува CNN.

Loading...

„Жао беше лоциран од страна на полицијата во неговото возило на паркингот на полициската станица Халф Мун Беј. Тој беше приведен без инцидент и беше пронајдено оружје во неговото возило. Се верува дека дејствувал сам”, канцеларијата на локалниот шериф. кажа.

Локалните медиуми објавија и видео од апсењето.

На видеото се гледаат двајца мажи во цивилна облека и еден во униформа, со оружје во рака, како му наредуваат на човекот да излезе од автомобилот.

Осомничениот за пукањето излегол надвор, бил соборен на земја и веднаш бил извршен претрес. Набрзо на местото на настанот пристигнале уште вооружени полицајци во униформи.

Пукање на бензинска пумпа во Оукленд

Последното во серијата масовни престрелки се случи во Оукленд на бензинска пумпа во тој град.

Loading...

Во престрелката е убиено едно лице, а најмалку седум се ранети.

Иако истрагата сѐ уште е во тек, полицијата верува дека нападот се случил по вооружен конфликт меѓу неколку лица.

Идентитетот на жртвата сѐ уште не е соопштен.

Полицијата соопшти дека сите повредени се во стабилна состојба и дека нивните животи не се во животна опасност.

Загрижувачки бројки

Официјалните податоци од Архивата на вооружени конфликти покажуваат дека од почетокот на годината, завршувајќи на 24 јануари, имало 39 масовни престрелки, како и две масовни убиства.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поплави и свлечишта во Нов Зеланд, има загинати!

Речиси 2.800 луѓе загинаа во вооружените напади, меѓу кои 120 деца.

По овие и повеќе од загрижувачки податоци, американскиот претседател апелираше до Конгресот да воведе низа закони со кои ќе се помести старосната граница која дозволува легално купување оружје.

Меѓутоа, имајќи предвид дека практиката на поседување оружје во САД е длабоко вкоренета во менталитетот на Американците, експертите претпоставуваат дека промените нема да се случат толку брзо како што се очекуваше.

Според податоците на Архивот, бројот на жртвите во вооружените конфликти во САД почна драстично да расте од 2014 година.

Од 2015 година до денес се случиле 2.070. на случајно пукање извршено од лица помлади од 18 години. Во тие престрелки загинаа 765 лица, а 1.366 беа повредени.

Loading...

Во независна анализа објавена од организацијата „JAMA Network open“ се наведува дека повеќе од еден милион луѓе во САД загинале од огнено оружје.

Иако анализата покажа дека убиствата со огнено оружје се случуваат во сите демографски групи, беше откриено дека младите Афроамериканци на возраст меѓу 20 и 24 години и понатаму се најзагрозени.

Друг извештај покажа дека Американците се вооружени како малку други нации во светот.

Во САД има 393 милиони пиштоли во приватна сопственост, а податоците покажуваат дека има 120 пиштоли на секои 100 Американци.

Податоците на Галуп од октомври минатата година покажуваат дека околу 45 отсто од возрасните Американци поседуваат некаков вид пиштол.

Иако културата на поседување оружје е вкоренета во свеста на Американците, експертите предупредуваат дека по бројните масовни престрелки што се случија во оваа земја, властите треба сериозно да се зафатат со законски реформи.

Loading...