Трамп ги објасни причините за разрешувањето на Болтон

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека идејата на неговиот поранешен советник за национална безбедност, Џон Болтон, да работи со либискиот модел на Северна Кореја е погрешна, и дека неговите пристапи за надворешна политика често биле премногу жестоки.

„Џонсон е човек со кого бев во добри односи. Тој направи некои грешки. Тој посочи дека ќе работиме со Северна Кореја, како и со Либија. Ова не е добра изјава, со оглед на она што се случи со (либискиот лидер Муамер) Гадафи. Болтон беше многу суров човек “, им рече Трамп на новинарите.

Loading...

Тој рече дека не го обвинува водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун, кој рече дека не сака да има врска со Болтон.

„Да се ​​каже вакво нешто за време на периодот на преговори не е прашање на цврстина на пристап, туку прашање за тоа дали некое лице постапува мудро“, рече Трамп.

Американскиот претседател додаде дека не се согласувал со Болтон за ставовите за прашањето на Венецуела.

„Не се согласував со Џон Болтон за Венецуела. Мислам дека ги премина сите граници “, рече Трамп, без да ја прецизира суштината на несогласувањето.

Болтон се залагаше за отстранување на власта во Венецуела преку економски притисок. Американските медиуми во повеќе наврати објавија дека Трамп бил нервозен за неуспехот на таквата стратегија.

Пет кандидати за Болтон

Зборувајќи за разрешувањето на Болтон, Трамп рече дека има пет лица кои „многу сакаат“ да станат советници за национална безбедност.

„Овие се пет лица што ги сметам за многу квалификувани, тоа се добри луѓе што ги запознав во последните три години. Одлуката ќе ја објавиме следната недела “, рече Трамп.

Loading...

Тој исто така рече дека е решено Болтон да си даде оставка.

„Тој дојде кај мене доцна во ноќта, ден пред да даде оставка … Тој седна наспроти мене и јас реков, Џон, не успеа да се согласиш со толку многу луѓе, а многумина од нас не се согласуваат со твоите тактики, вклучително и јас. Би сакал да си поднесеш оставка“, рече Трамп.

На 10 септември американскиот претседател објави дека го замолил Болтон да си даде оставка поради постојните несогласувања со него.

Оставката на Болтон следува по повторените изјави на американските власти за можна средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и иранскиот лидер Хасан Рохани. Државниот секретар Мајк Помпео по оставката на Болтон изјави дека е можна средба меѓу Трамп и Рохани на маргините на Генералното собрание на ООН.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *