Топло кафе на летни горештини е погрешна комбинација

Сподели со своите пријатели

Многумина од нас не можат да замислат да го почнат денот без омилената црна напивка. Меѓутоа, кога е вака пеколно топло, попаметно би било да го избегнувате кафето, а особено она попладневното кафе.

Loading...

Сите се радуваме кога времето е сончево, а особено они кои се во можност во текот на денот можат да отидат до своето омилено кафуле на кафе со пријателите.

Сепак, на тропските горештини ова воопшто не е добра идеја. Иако на прв поглед делува дека филџан кафе, кое има моќ да ни го покачи притисокот би можела да биде одлична превенција против топлотен удар, тоа не е така.

Проблемот е во тоа што кафето (исто како и црниот чај) содржи многу кофеин, супстанца која го покачува крвниот притисок, го забрзува пулсот, а може да предизвика и прескокнување на срцето. За жал, тоа покачување на притисокот е само моментално, а токму откако ќе престане дејството на кофеинот може да дојде до стрмоглаво спуштање на притисокот.

Сигурно не сакате да ви се слоши, а уште помалку да доживеете инфаркт или мозочен удар.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.