„Тоа е буквално е само камен“: Локации кои туристите ги сметаат за најголеми измами

Сподели со своите пријатели

Понекогаш туристичките атракции кои се на нашата листа на желби знаат да бидат разочарувачки.

Loading...

На Редит започна дискусија за места кои се губење време и кои не вреди да се посетат.

Кога ќе ја погледнете целата дискусија, интересно е што повеќето луѓе издвоија три исти локации:

Каиро, Египет

Корисниците на Редит напишаа дека наишле на корумпирани полицајци, измамници, па дури и сексуални насилници во Каиро. Тие се согласуваат дека пирамидите се одлични, но дека едноставно не вреди да ги малтретирате измамниците кои ќе се обидат да ви наплатат три пати повеќе.

„Ќе те прашаат Еј друже од каде си?“ И после ќе проценат која цена ќе толерираш за услуга и колку може да ти наплатат и дека ќе те однесе на друго место“. , коментираше еден корисник.

Тој напомена и дека туристите треба да внимаваат на хигиената во Каиро. „Веројатно веќе го знаете тоа, но не пијте вода од чешма и внимавајте да не ја голтнете кога се туширате“, истакна тој.

 

Loading...

 

Корисник кој две години живеел во областа Маади во Каиро исто така рекол: „Не си поминав добро. По шест месеци сакав да заминам“. Тој напиша и дека секој што патува во Египет „треба да се подготви за главоболка“, но и „да разбере дека сето тоа е производ на тиранијата“, односно неговото политичко минато.

Холивуд, Калифорнија, САД

Луѓето најчесто пишуваа за булеварот Холивуд како валкан и тотална измама.

„Тоа е неуредно и разочарувачки“, напиша една корисничка, додека друга рече дека очекува сè да биде многу поголемо: „Кинескиот театар и Булеварот на славните се многу помали отколку што очекував. Претпоставувам дека сè изгледаше одлично на телевизија. во, бидејќи изгледаше многу големо и гламурозно таму“.

Се чини дека другите имаат проблем со премногу очекувања од Холивуд.

 

Loading...

 

Еден корисник напиша: „Секогаш кога сме во Лос Анџелес и некој сака да оди во Холивуд, јас велам: „Види, каква и да имаш слика во главата, чувај ја, подобро е“. Признавам дека е забавно да шеташ по улиците и да ги бараш ѕвездите, но само ако веќе мораш да одиш по тие улици“.

Плимут Рок, Масачусетс, САД

Како што сугерира неговото име, карпата Плимут е камен што го опкружува местото каде што колонизаторите, кои пристигнале на познатиот брод Мејфлауер, стигнале во САД во 1620 година. Тој, наводно, бил сместен таму во 1714 година.

„Тоа е буквално само камен со средна големина на кој е испишано „1620““, напишал еден корисник, кој истакнал дека секој ученик во Масачусетс мора да го посети каменот барем еднаш за време на училиште.

 

Loading...

 

„Еден час возење со автобус за да се види каменот е многу антиклимактично и никому не би го препорачала“, ја споделила својата траума со Редита.

“Бев многу желна да го видам кога бев дете. Мојот мал мозок ми рече дека ќе стои во морето и ќе биде уништен од ударот на брановите. Бев многу разочаран кога го видов тоа”, се пожали друг корисник на Редит.