Тажната судбина на првата петорка во светот: Нивниот живот бил претворен во пекол (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Во Онтарио, Канада, на 28.05.1934 година, Елзир Дион (25) родила пет девојчиња. Малкумина во породилиштето верувале тој ден дека новородената петорка ќе преживее. Родени биле два месеци порано.

Loading...

Дури и докторот Алан Рој Дефо, кој ја породил мајката и ги завиткал новородените бебиња во топли чаршафи по породувањето, не верувал дека ниту едно од петте идентични девојчиња ќе преживее повеќе од неколку минути. Но, тој не бил во право.

 

 

Девојчињата имале околу еден килограм. И покрај сите изгледи, тие преживеале со помош на донирано млеко од анонимна медицинска сестра и медицинска сестра од канадскиот Црвен крст.

Веста за петорката брзо се проширила низ целата земја. Д-р Дефо се прославил, а покраинските власти решиле да го искористат овој уникатен настан.

Девојчињата како туристичка атракција

Loading...

Само четири месеци по породувањето, тие се приближиле до Елзир и нејзиниот сопруг Едуард, сиромашни земјоделци од селото. Тие биле прогласени за неспособни да се грижат за петорката, по препорака на премиерот на Онтарио, Мичел Хепберн. Тие не го направиле тоа за нивните пет постари деца кои останале да живеат со нив. Тие на никој не биле интересни.

Тие биле сместени во болница изградена само за нивните потреби, каде што се грижеле три медицински сестри и ги чувале тројца полицајци. Болницата била опкружена со жица висока неколку метри, а во самиот центар на комплексот имало игралиште каде што на девојчињата им било дозволено да влегуваат неколку пати во текот на денот.

 

 

Државата заработила 500 милиони долари за петорката

Нивните излегувања до игралиштето биле темпирани според туристичките обиколки. Луѓето од цела Северна Америка, од кои 6.500 на ден, доаѓале во комплексот Квинтленд за да ги видат девојките. Тие биле подготвени да платат добро за тоа. Според некои предвидувања, Онтарио заработил повеќе од 500 милиони долари во следните години на туризмот изграден околу сестрите.

Сестрите Сесил, Анет, Ивон, Емили и Мари живееле во строго контролирани услови со многу мал контакт со надворешниот свет. Тие учеле во нивниот дом и секоја минута од нивното време била внимателно испланирана. Секој ден, меѓу другото, биле прегледувани и тестирани од лекари.

Loading...

Лицата на сестрите биле на бројни производи ширум Канада и тие глумеле во дури три холивудски филмови.

Според нив биле направена низа кукли, пристигнувале писма од обожаватели, а светските медиуми го објавуваа нивниот напредок.

Во меѓувреме, таткото на девојчињата сфатил каде „лежат“ парите, па отворил продавница за сувенири каде што туристите купувале фотографии од петорката, како и сувенири со своите автограми. Таму дури продавал камења од сопствената фарма, ветувајќи им на туристите голема плодност.

 

 

Вистинскиот пекол започнал откако тие се вратиле кај своите родители

Дури во 1943 година старателството над децата било вратено на нивните родители. Семејството потоа се преселило во богато опремена вила со 20 спални соби финансирана од фонд отворен за девојчињата. Но, вистинскиот пекол штотуку започнал.

Loading...

Години подоцна, сестрите раскажувале како нивните родители физички и психички ги малтретирале, ги принудувале да работат напорно и јаделе дури и полоша храна од остатокот од семејството. Ни самите не биле свесни дека луксузот во кој сега живеело нивното семејство го заработиле тие.

Петорката издржале до 18-та година од животот, по што ги напуштиле родителите и ги прекинале контактите со нив.

Три сестри се венчале и добиле деца, Емили станала калуѓерка, а Ивон писателка.

Но, целиот свој живот, сестрите биле длабоко незадоволни, прогонувани од сеќавањето на нивното детство зад стаклените прозорци, илјадниците луѓе кои зјапале во нив и лекарите кои постојано ги анализирале.

Емили починала во 1952 година од задушување при епилептичен напад, Мари во 1970 година од тумор на мозок и Ивон во 2001 година од рак. Анет и Сесил се живи и денес.

 

Loading...

 

Во 1995 година, трите тогаш преостанати сестри ја откриле својата најмрачна тајна. Имено, откако на семејството им било вратено старателството над нив, таткото започнал да ги злоупотребува сексуално, што траело со години, напиша тогаш Њујорк Тајмс.

Својата тишина ја оправдаа со потребата најпрво да се најде „внатрешен мир“. За жал, нивниот татко во тоа време веќе бил долго мртов и не можело да му се суди.

Во едно интервју во 2017 година, Анет не сакала да се сеќава на животот во нејзината семејна куќа. Таа само кратко рече дека човечката зоолошката градина во Квиндленд е „рај“ според животот со родителите.

Loading...

Случајот со петорката Дион стана пример за прекумерна експлоатација на деца заради туристичка атракција. Сестрите Дион испратиле писмо со предупредување до семејството Мека, кое роди седум деца во 1997 година, први во светот, да не дозволуваат да им се дава прекумерен публицитет на нивните деца.