Талибанците забранија консумирање наргиле

Сподели со своите пријатели

Владата во Авганистан предводена од талибанците неодамна издаде фатва или исламски декрет за забрана на наргилето, кое стана секојдневие во земјата зафатена од војна во последните години, објавија медиумите.

Loading...

Наргилето, познато и како шиша, се смета за опојно средство, што е забрането со исламот, објави РСЕ.

Забраната за наргиле беше објавена на почетокот на овој месец во западната провинција Херат, пренесува wefornews.

Тешка економска состојба

Не е јасно дали фатвата се однесува на целата земја.

Овој потег имаше сериозно влијание врз бизнисите во Херат, каде што многу барови за дариш беа принудени да се затворат.

Во меѓувреме, рестораните за шиша беа принудени да отпуштат персонал бидејќи бројот на клиенти се намалува.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова е листа на најбарани професии во Австрија

Забраната за наргиле е последен обид на талибанците да го наметнат своето екстремистичко толкување на исламскиот шеријатски закон во Авганистан, каде што милитантната група насилно ја презеде власта во август 2021 година.

Здружението на сопственици на кафулиња во Херат објави дека околу 2.500 луѓе останале без работа по забраната, што ја влошило и онака тешката економска состојба за многу жители, пренесува РСЕ.

Loading...

Глад и сиромаштија

Преземањето на Талибанците предизвика економски колапс и ја влоши големата хуманитарна криза во Авганистан, каде гладот ​​и сиромаштијата се широко распространети.

Азизул Рахман Мохаџер, провинциски шеф на талибанското Министерство за промоција на доблести и спречување на пороци, рече дека наргилето е „против шеријатот“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој стои зад обидот за државен удар во Германија?

Талибанците, сепак, не воведоа никакви ограничувања за насвар, благ лек направен од тутун.

Популарен е меѓу авганистанските мажи, особено во руралните области, вклучително и меѓу талибанските борци, пренесува РСЕ.

Талибанците прогласија целосна забрана за нелегални наркотици во април, иако авганистанските фармери велат дека сè уште одгледуваат земјоделски култури, вклучително и опиум.