Тајна за совршената зимница: Ќе трае подолго и ќе биде повкусна

Сподели со своите пријатели

Сезоната на зимници е започната во голема мера  и домаќинките веќе купуваат зеленчук и гледаат рецепти што можат да ги користат. Главната улога во подготовката на зимницата ја играат зачините, бидејќи вкусот и трајноста  на самиот рецепт зависат од нив.

Loading...

Зачини, ловоров лист, ким, лук, ѓумбир, лути пиперки (сушени), оригано, пиперки обично се користат како зачини … Имајте на ум дека колку подолго чувате лути пиперки во тегла со зеленчук, толку ќе бидат пожешки.

 

 

Кога станува збор за суви зачини, половина лажичка обично се става во тегла. Ако користите лук, ставете едно чешне  во тегла и исечете го по должина. Ако ставате свежи билки, доволни се 2 до 4 парчиња, во зависност од тоа колку е силен зачинот.

Кога станува збор за киселоста на зимницата, можете да експериментирате со различни видови оцет, но најдобро е оној што се користи во исхраната.

Со овој рецепт, вашата зимница ќе трае подолго и ќе биде повкусна.

Loading...