Тајланд: Демонстрантите бараат оставка од премиерот и нов Устав

Сподели со своите пријатели

Илјадници антивладини демонстранти се собраа денеска и маршираа кон зградата на Владата во Бангкок за да побараат оставка од премиерот Прајут Чан-оча и нов устав.

Loading...

Денешните протести се продолжение на тримесечните демонстрации за време на кои е извршен досега најголемиот притисок врз поредокот, во кој многу долго време доминираа воените кругови и кралската палата.

„Долу диктатурата, да живее демократијата“, извикуваа демонстрантите на патот кон Споменикот на демократијата, каде се конфронтираа со насобраните ројалисти.

Сања Костовска


Leave a Reply