Жељко Јоксимовиќ

Жељко Јоксимовиќ е српски вокалист, композитор, текстописец, мултиинструменталист и продуцент. Во неговата биографија стои дека Јоксимовиќ е роден на 20 април 1972 година.

Тој свири на 12 различни музички инструменти, вклучувајќи хармоника, пијано, гитара и тапани.

Јоксимовиќ течно зборува грчки, англиски, руски, полски и француски, како и неговиот мајчин српски.

Пејачот и текстописец, Јоксимовиќ успешно компонира за други уметници ширум Балканот.

Напишал пет балади кои ги претставувале нивните земји на Евровизија: „Лане моје“, „Лејла“, „Оро“, „Није љубав ствар“ и „Адио“. Тој, исто така, компонира музика за филмови, телевизиски серии и театарски емисии.

Тој ги претставуваше Србија и Црна Гора на Изборот за песна на Евровизија 2004 година со песната „Lane moje“, пласирајќи се на второто место.

Во продолжение сите новости поврзани со Жељко Јоксимовиќ.

Сподели со своите пријатели

Младиот и талентиран кумановец, кој е гордост на својот град ја претстави својата најнова преработка. Овој пат станува збор за песната на Жељко Јоксимовиќ, баладата „Не даш ми мира“. Несомнено и ова како и се останато од Мартинијан звучи одлично затоа не смеете да го пропуштите. Уживајте.Прочитај повеќе