вулкан

Сподели со своите пријатели

Во Индонезија денеска се евакуирани 12.000 луѓе кои живеат во близина на островот Сулавеси каде што еруптираше вулканот Руанг, за кој Центарот за вулканологија и проценка на геолошки ризик прогласи највисоко, четврто ниво на тревога. Loading… Жителите на островот се преместени во градот Манадо, а Центарот ги предупреди граѓаните наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вулканот Шивелуч на далечниот исток на Русија еруптираше во вторник наутро, исфрлајќи пепел до 20 километри. Loading… Властите на Камчатка го следат протокот на лава, а жителите на околните градови се предупредени да останат во затворени простории и да носат маски. Ерупцијата на вулканот се случила околу 1 часот поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите на Еквадор наредија евакуација за околу 250 жители на еден остров во архипелагот Галапагос поради ерупција на вукланот Сиера Негра. „Див се буди“ напиша министерот за околина Тарсисио Хали додавајќи дека еквадорските власти внимателно ја следат сеизмичката и геолошка активност во областа на овој вулкан. https://twitter.com/tgranizo/status/1011712448930504704 Loading… Вулканот, чијПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поголемиот дел од нас знаат дека колку и да сме радознали, едностано постојат места до кои не е лесно или е невозможно да се дојде, а островот Сурстеј е едно од нив. Овој мистериозен вулкански остров се наоѓа во северниот дел на Атлантскиот океан, на околу 32 километри јужно одПрочитај повеќе