Vojna vo Ukraina

ukraine, eu, european parliament

Сподели со своите пријатели

Европската унија постигна привремен договор за продолжување на мерките за либерализација на трговијата за Украина, во услови на руската агресивна војна. Loading… Договорот, кој обезбедува бесцарински пристап до украинските производители на храна, ќе биде обновен за уште една година, до 5 јуни 2025 година. Доколку има значителни нарушувања на пазаротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и воени претставници изјавија дека силите на Киев собориле три руски ловци-бомбардери Су-34 во петокот на јужниот фронт, поздравувајќи ја победата во 22-месечната војна. Loading… Руската војска не го спомна инцидентот, но руските блогери ја потврдија загубата на авионот, а аналитичарите велат дека најверојатно биле користениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека Русија се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во Украина со предизвикување „хаос“ во земјата. Loading… Во изјава за Блумберг, тој ја изрази својата загриженост за внатрешната стабилност и безбедност на Украина, во околностите на тековниот конфликт со Русија. Според него, Русија подготвува операција нареченаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин го посети штабот на руските вооружени сили во Ростов на Дон, каде што беше информиран за текот на операциите во Украина, соопшти портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… Генералот Валери Герасимов, началник на Генералштабот и командант на операции во Украина, му рекол на Путин дека војницитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили во текот на ноќта извршија напад со суперсонични противбродски ракети од типот „Оникс“ врз јужниот украински регион Одеса, при што е оштетена инфраструктурата на пристаништето, соопштија утрово украинските власти. Loading… Гувернерот Олех Кипер изјави дека четири лица се ранети во нападот, кој погодил сместувачки капацитет и објект заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во рускиот напад на Курахово западно од Доњецк, во близина на источниот фронт на Украина, повредени се 13 лица, вклучително и едно извлечено од урнатините, соопштија официјални извори во областа рано во петокот. Loading… Имаше два удари во тој град, што го предизвика пожарот, изјави градоначалникот Роман Падун во интервјуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги праша Обединетите нации (ОН) зошто му дозволиле на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да присуствува на светската организација поради тековната инвазија на Украина, пишува Sky News. Loading… За време на посетата на болницата во Њујорк каде што се лекуваат украински војници, Зеленски речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украински дронови погодија руски танкер во Керченскиот теснец, со што накратко беше запрен сообраќајот на стратешкиот мост што го поврзува Крим со Русија, објавија во саботата руските медиуми. Loading… Бродот е оштетен и на местото пристигнале два влекачи, објави агенцијата Тасс, додавајќи дека нафтата не истекла од бродот со 11Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските тенкови Абрамс најверојатно ќе пристигнат на украинското бојно поле во септември, пишува Политико, повикувајќи се на свои извори во Министерството за одбрана и Конгресот на САД. Loading… Според информациите, планирано е неколку тенкови „Абрамс“ да бидат испратени во Германија во август, каде што ќе го поминат последниот ремонт, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Белорусија е формиран нов противвоздушен ракетен полк, кој ќе биде распореден во градот Лунинец, во регионот Брест, соопшти републичкото Министерство за одбрана. Loading… „За време на формирањето на полкот, посебно внимание беше посветено на создавање на модерна воена инфраструктура и образовна и материјална база, на опремување на удобни местаПрочитај повеќе