Владимир Путин

Владимир Владимирович Путин е роден на 7 октомври 1952 година. Ја извршува функцијата претседател на Русија од 2012 година, откако претходно служеше помеѓу 2000 и 2008 година.

Тој беше премиер на Русија од 1999 до 2000 година и повторно од 2008 до 2012 година.

Путин 16 години работел како надворешен разузнавач на КГБ, искачувајќи се до чин потполковник. Во 1991 година поднел оставка и започнал политичка кариера во Санкт Петербург.

Се преселил во Москва во 1996 година за да се приклучи на администрацијата на претседателот Борис Елцин. Накратко бил директор на Федералната служба за безбедност (ФСБ). Потоа бил и секретар на Советот за безбедност, пред да биде назначен за премиер во август 1999 година.

По оставката на Елцин, станал вршител на должноста претседател и помалку од четири месеци подоцна доби прв мандат како претседател на изборите.

Тој беше реизбран во 2004 година. Тој беше уставно ограничен на два последователни мандати како претседател во тоа време. Повторно беше премиер од 2008 до 2012 година под Дмитриј Медведев.

Тој се врати на претседателската функција во 2012 година на изборите со наводи за измама и протести и беше реизбран во 2018 година.

Во април 2021 година, по референдумот, тој ги потпиша уставните амандмани на законот, вклучително и оној што ќе му овозможи да се кандидира за реизбор уште двапати.

Потенцијално може да остане претседател до 2036 година.

Во продолжение сите вести поврзани со Путин.

Сподели со своите пријатели

Шефот на главната кадровска управа на Министерството за одбрана на Русија, генерал-полковник Јуриј Кузњецов, е приведен поради сомнение дека сторил кривично дело, пренесува ТАСС повикувајќи се на извор во органите на редот. Loading… Не се знае за што точно се товари генералот. Соговорникот на агенцијата само рекол дека истрагата заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сите главни, спонзори и организатори на терористичкиот напад во „Crocus City Hall“ кај Москва мора да бидат идентификувани и казнети, порача рускиот претседател Владимир Путин во видео порака до учесниците на 12. меѓународен состанок на високите претставници за безбедносни прашања во Санкт Петербург. Loading… „Специјалните служби и безбедносните органи продолжуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-министерот за одбрана на Русија е приведен под сомнение за примање мито, објави во вторникот највисокото руско истражно тело. Loading… Во кусото соопштение на Истражниот комитет на Телеграм, се наведува дека Тимур Иванов е приведен и дека истрагата за неговиот случај е во тек, пренесува Хина. Портпаролот на Кремљ ДмитријПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Убедливата победа на Владимир Путин на лажните избори во Русија ги натера про-Кремљ идеолозите да брзаат да го објаснат исходот. Loading… Решиле да бараат „величина“, вели Ксенија Кирилова, руска новинарка која се занимава со руското општество, менталитет, пропаганда и надворешна политика, во напис за Центарот за европски анализи. Константин Калачев,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија напредува во Украина. Дали Германија треба да се справува со повеќе бегалци во иднина? Веројатно – вели експертот за миграција Џералд Кнаус. Loading… Покрај него, за ДВ зборуваат и политичари од СПД и ЦДУ. Сценариото е драстично: „Ако Путин успее и Украина ја загуби војната, уште десет милиони луѓеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ги отфрли обвинувањата дека Русија планира војна против Европа како целосна глупост. Loading… „Што се однесува до тврдењето дека планираме да ја нападнеме Европа по Украина, ова е целосна глупост со цел само да го заплаши нивното население со цел да ги принуди да платат повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден уште еднаш го навреди рускиот претседател Владимир Путин говорејќи пред гласачите во американската сојузна држава Северна Каролина. Loading… Бајден ја даде изјавата во контекст на зголемувањето на даноците за богатите со цел да се распредели помош за Украина. „Замислете што можеме да направиме со ова (приходиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ѝ се обрати на јавноста во врска со терористичкиот напад, кој го нарече „крвав и варварски“. Loading… Тој рече дека терористите се упатиле кон Украина, каде им бил подготвен „премин“, пренесува Риа Новости. „Истражните агенции и органите за спроведување на законот ќе вложат максимални напори заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин им посака брзо закрепнување на сите повредени во терористичкиот напад во „Crocus City Hall“ и го пофали ангажманот на медицинскиот персонал, изјави руската вицепремиерка Татјана Голикова. Loading… Голикова изјави за новинарите дека претставници на руската влада, вклучително и министерот за здравство Михаил Мурашко, го информирале ПутинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговараше со својот белоруски колега Александар Лукашенко, кој изрази сочувство во врска со терористичкиот напад на концертната сала „Крокус сити хол“, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… Песков за новинарите изјави дека Путин и Лукашенко ја потврдиле својата подготвеност да соработуваат во борбатаПрочитај повеќе