Василиј Небензја

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ефикасно ја прекинаа борбата против терористичките групи Исламска држава и Ал Каеда во Сирија, изјави постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја за време на состанокот на Советот за безбедност за ситуацијата во Сирија. Loading… „Регионалните интервенции на Западот, извршени под изговор наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На специјалната седница на Генералното собрание на ОН за Палестина, рускиот претставник во ОН, Василиј Небензја, зборуваше за актуелната војна и упати голем број критики за однесувањето на израелската влада. Loading… Небензја рече дека Израел не може да ги има истите права како другите земји кога станува збор за војна.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обвинувањата против Русија дека наводно добила оружје од други земји со што ги прекршила резолуциите на Советот за безбедност на ОН се неосновани, изјави денеска на седницата на Советот за безбедност на Русија постојаниот претставник во ОН Василиј Небензја. Loading… Претходно на таа седница, заменик-претставникот на САД во ОН, РобертПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Речиси една година откако Русија ја започна својата инвазија на Украина, вчерашната специјална седница на Генералното собрание на ОН уште еднаш го разоткри широкиот јаз меѓу двете страни во војната. Loading… Додека украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ја обвинуваше руската страна за геноцид, рускиот амбасадор во Обединетите нацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војната во Украина може да се стави крај само кога целите на Москва ќе се постигнат со преговори или воени средства, изјави постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации Василиј Небензја, пренесува ТАСС. Loading… – Можноста за прекин на специјалната воена операција во Украина ќе се појави дури кога КиевПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Истрагата за злосторствата на САД и НАТО во Авганистан не беше спроведена поради очигледна уцена од Вашингтон, изјави рускиот постојан претставник во ОН Василиј Небензја. Loading… На вчерашната средба на Генералното собрание на ОН, тој истакна дека Западот би сакал „сите да заборават на неодговорните дејствија на американската и НАТОПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вашингтон и Киев сѐ уште не одговориле на барањата на Москва во врска со кршењето на Конвенцијата за забрана на развој, производство и складирање на биолошко и отровно оружје, изјави Василиј Небензја, постојан член на Советот за безбедност при Обединетите нации. Loading… „Во средината на јуни испративме писма до САДПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако Киев употреби „валкана бомба“, Москва ќе го оцени како акт на нуклеарен тероризам, се вели во писмото на рускиот претставник во ОН, Василиј Небензја. Loading… Писмото, како што пренесува Спутник, било адресирано до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, до чија содржина имал пристап порталот. Во писмото се наведуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија не ја поддржува одлуката да му се дозволи на претседателот на Украина Володимир Зеленски да се обрати пред Генералното собрание на ОН преку претходно снимено видео, бидејќи тоа е кршење на правилата, изјави постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја. Loading… „Ова е уште едно прекршување на правилатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана тврди дека украинските војници се обидуваат да ја заземат нуклеарната централа Запорожје, најголемата нуклеарна централа во Европа. Loading… „Денеска, околу шест часот наутро по московско време, украински војници со две диверзантски групи, вкупно 60 членови со седум бродови, упаднаа на брегот на регионот Каховна, кој сеПрочитај повеќе