Убавина и здравје

Интересни информации и совети за вашето здравје и убавина.

Сподели со своите пријатели

Кафето содржи состојки кои добро влијаат врз нашето здравје, вклучувајќи го и црниот дроб. Loading… Ова се антиоксиданси, хранливи материи и витамини. Високото ниво на антиоксиданси, помага да се спречи појавата на разни видови на рак, на пример, рак на црниот дроб, грлото, устата, простатата, дебелото црево. Покрај тоа, кафетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако се разбудите и чувствувате дека срцето ви чука брзо, не грижете се премногу. Честите чувства на стрес и анксиозност можат да го стимулираат навлегувањето на хормоните, кои го зголемуваат срцевиот ритам, директно во крвта. Loading… Со пребрзо чукање на срцето по будењето, луѓето со овој проблем сè уште можатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кризата на средни години во основа е борба со сопствената „конечност“. Нашата конечност или смртност може да стане особено видлива кога имаме здравствени проблеми, кога ќе доживееме транзиција, ќе дојдеме до пресврт или ќе изгубиме некој близок, објаснува д-р Хедер З. Лајонс, терапевт од Балтимор, САД, нагласувајќи дека средната возрастПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Типичната западна исхрана богата со масти и со шеќер, го скратуваат животот, открија британските научници. Loading… Истражувањето што е спроведено меѓу 5 000 државни службеници потврдило дека луѓето кои јадат претежно пржено и слатко, колбаси и црвено место, бел леб, путер и павлака, се изложени на двапати поголем ризик одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Многу луѓе можат да бидат во тоалетот со часови. Додека практикуваат нужда, понекогаш читаат весник или играат игри. Сепак, др. Каран Раџ издаде сериозно предупредување. Loading… Тој на ТикТок рече дека не треба да поминуваме повеќе од 10 минути во тоалетот. „Прво, поради напорот. Сите ние имаме анални влошки, тиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Анксиозност е нормална реакција на стресот и може да биде корисна во некои ситуации. Може да нѐ предупреди на опасности и да ни помогне да се подготвиме и да обрнеме внимание. Loading… Анксиозните растројства се различни од нормалното чувство на нервоза или анксиозност и вклучуваат прекумерен страв или анксиозност. АнксиознитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сега е и официјално: Вежбањето може да ве направи посреќни од парите, покажаа резултатите од неколку студии за врската помеѓу среќата и вежбањето. Loading… Ако сте еден од оние кои не вежбаат, ви пренесуваме неколку причини да се мотивирате и да започнете со тренингот. Поточно, истражувачите веруваат дека вежбањето можеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Срцевите заболувања се едни од најсериозните здравствени проблеми во светот, особено кај постарите лица. Loading… Истражувачите веќе знаат дека неколку фактори на животниот стил кои влијаат на ризикот од срцеви заболувања. Доцната вечера може негативно да влијае на срцето, особено кај жените Овие фактори вклучуваат нездрави диети, недостаток на физичкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Киселата зелка е вистинско богатство на витамини и минерали и е одлична за имунитетот. Loading… Таа спаѓа во ферментиран зеленчук кој има многу здравствени предности. Ова се седумте предности на киселата зелка за добро здравје: Го подобрува дигестивниот систем Го засилува имунолошкиот систем и штити од инфекција Помага при слабеењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Статистиката вели дека на светско ниво, годишно пет милиони луѓе умираат пред време, а оваа црна рамнотежа би можела драматично да се намали благодарение на една едноставна промена во животните навики. Loading… Научниците велат дека само 50 минути трчање еднаш неделно во голема мерка ќе го спречи ризикот од предвременаПрочитај повеќе