Тору Кубота

Сподели со своите пријатели

Воените лидери на Мјанмар го ослободија Шон Турнел, австралиски економист и поранешен советник на иконата на демократијата Аунг Сан Су Чи и уште 6.000 други од затвор со одлука за амнестија, објавија мјанмарските медиуми. Loading… Irrawaddy News и BBC Burmese објавија дека меѓу ослободените се и поранешната британска претставничка ВикиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Мјанмар денеска го осуди јапонскиот новинар Тору Кубота на дополнителна тригодишна затворска казна под обвинение дека го прекршил законот за мигранти, објави весникот „Асахи“, повикувајќи се на судски извори. Loading… Воениот суд во Мјанмар претходно го осуди Кубота (26) на 10 години затвор минатата недела под обвинение заПрочитај повеќе