Тони Радакин

Сподели со своите пријатели

Началникот на британскиот воен генералштаб, адмирал Тони Радакин денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не сака директен конфликт со НАТО и нуклеарна војна и оцени дека Украина ќе победи во војната. Loading… Говорејќи во интервјуто по повод 80-годишнината од битката за Нормандија, Радакин ги спореди напорите на сојузниците противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На Украина ѝ остануваат уште малку повеќе од 30 дена борби пред временските услови да почнат да се мешаат во контраофанзивата, изјави началникот на Генералштабот на американската армија, генерал Марк Мили. Loading… Зборувајќи заедно со началникот на Генералштабот на британската армија Тони Радакин за Би-Би-Си, Мили рече дека контраофанзивата напредуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Начланикот на Генералштабот на Армијата на Обединетото Кралство, адмирал Тони Радакин, за време на вчерашната парламентарна расправа изјави дека Русија изгубила речиси половина од своите борбени способности во Украина. Loading… „Русија изгуби речиси половина од борбената ефикасност на својата армија. Во 2022 година руската армија истрела 10 милиони артилериски гранати,Прочитај повеќе